Najlepsze aplikacje Windows Phone dla fotografów - cz. 2

Najlepsze aplikacje Windows Phone dla fotografów - cz. 2

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/22/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7441

Oto już druga z kolei odsłona naszej serii o najlepszych fotograficznych apkach na Windows Phone. Podobnie jak w pierwszej części naszego zestawienia, tak i tym razem wzięliśmy pod lupę 10 aplikacji z najwyższej półki, stawiając na różnorodność i oferowaną jakość. Poszukujesz wygodnej aplikacji aparatu, edytora fotograficznego lub unikalnych narzędzi? Zapraszamy więc do lektury. Z pewnością każdy użytkownik Windows Phone znajdzie tu coś dla siebie!

4Blend HDR

4Blend HDR, jak sama nazwa wskazuje, jest dedykowany fotografii typu High Dynamic Range. Aplikacja pozwala na tworzenie zdjęć o wysokiej rozpiętości dynamicznej, również w słabo oświetlonych sceneriach. Wszystko to dzięki zastosowaniu innowacyjnego i wielokrotnie nagradzanego algorytmu HDR. Aplikacja aparatu pozwala na pełną, manualną kontrolę nad parametrami. Pstrykać zdjęcia możemy standardowo bądź przy użyciu poleceń głosowych. Dodatkowo do wyboru mamy cały zestaw eleganckich filtrów, które nadadzą niepowtarzalnego charakteru naszej fotografii.

Cena: darmowa

Wydawca: galazzo

Rozmiar: 9 MB

Link: Sklep Windows Phone


Adobe Photoshop Express

"Ekspresowa" wersja słynnego Photoshopa to kompleksowe narzędzie zarówno dla profesjonalnego, jak i amatorskiego fotografika. Mamy tu do dyspozycji podstawowe narzędzia do edycji grafiki, zestaw automatycznych funkcji, które jednym kliknięciem wyrównają poziomy, narzędzia retuszerskie oraz ponad 20 filtrów. Bez trudu więc zredukujemy efekt czerwonych oczu, wykadrujemy i wyostrzymy nasze zdjęcie, dostosujemy cienie, kontrast naświetlenie i nasycenie, a gotową fotografię możemy umieścić na Instagramie, Facebooku lub wysłać MMS-em. Aplikacja jest bezpłatna, jednak możemy zamówić pakiet premium w postaci paczek dodatkowych narzędzi retuszerskich i usuwających szumy i zakłócenia.

Cena: darmowa, możliwość kupienia dodatkowych zestawów funkcji

Wydawca: Adobe Systems Incorporated

Rozmiar: 36 MB

Link: Sklep Windows Phone


BLACK

Coś dla miłośników klimatów noir i vintage. Eksperymentalna, aczkolwiek całkiem przyjemna aplikacja, dedykowana jest fotografii czarno-białej. Jeśli jesteś miłośnikiem sprzętu analogowego, będziesz zachwycony. BLACK oferuje szereg filtrów, emulujących klasyczne aparaty i ustawienia: AGFA apx 400, FUJI Neopan 400, FUJI_FP-3000B, Ilford HP5, Kodak 400TX, Lomography Lady Grey, Shanghai GP3 100 i standardowy tryb skali odcieni szarości. Do dyspozycji mamy kontrolę parametrów krzywych, funkcję Vignette oraz inne opcje zanikania (gradienty itd.). Tryb portfolio pozwoli oglądać efekty naszych prac w eleganckim wydaniu, również ze wsparciem dla pełnoekranowej orientacji poziomej lub pionowej.

Cena: darmowa

Wydawca: Peter Stojanowski

Rozmiar: 2 MB

Link: Sklep Windows Phone


Blink

Jeśli potrzebujesz aplikacji, która w mgnieniu oka uchwyci najważniejsze momenty, możesz dołączyć do ponad miliona użytkowników Blink. Aplikacja wykorzystuje tryb zdjęć seryjnych (Burst) i zaczyna mrugać jeszcze przed całkowitym wciśnięciem przycisku aparatu, kończąc chwilę po jego puszczeniu. Możemy wówczas wybrać najlepsze ujęcia lub stworzyć animowany Blink (GIF) i podzielić się nim na Facebooku, Twitterze, OneDrive lub Blink.so.cl. Aparat posiada stabilizację obrazu i trwające przez całą serię zdjęć skupienie na głębi ostrości lub wykrytej twarzy. Istnieje możliwość przypięcia Blink do ekranu startowego w formie dynamicznego kafelka z galerią naszych prac.

Cena: darmowa

Wydawca: Microsoft Research

Rozmiar: 3 MB

Link: Sklep Windows Phone


Camera360

Camera360 to wieloplatformowa aplikacja, która zyskała ponad 200 milionów użytkowników na całym świecie. Co stoi za tak wielką popularnością? Z pewnością łatwość obsługi i kilka niepowtarzalnych funkcji. Spośród kluczowych funkcjonalności warto wymienić 6 trybów aparatu, dostosowanych do różnych tematów fotografii, funkcję podwójnej ekspozycji, pozwalającej w nietypowy sposób połączyć dwie fotografie, galerię filtrów, które nałożymy na żywo jeszcze przed wykonaniem zdjęcia, oraz manualne ustawienia głębi ostrości, co pozwoli na stworzenie efektu bokeh. Nasze zdjęcia możemy przeglądać w formie swoistego 'pamiętnika', wyposażonego w sortowanie fotografii według daty. Dość uniwersalne funkcje to oczywiście wbudowany edytor graficzny i możliwość dzielenia się zdjęciami na Facebooku lub Twitterze.

Cena: darmowa

Wydawca: PinGuo Inc.

Rozmiar: 16 MB

Link: Sklep Windows Phone


Fhotoroom

"To platforma doświadczenia fotograficznego, wznoszącego edytowanie zdjęć i dzielenie się nimi na całkiem nowy poziom" - tak o Fhotoroom piszą twórcy. Aplikacja pozwala na dzielenie się swoimi dokonaniami z jedną z najszybciej rosnących społeczności miłośników fotografii. Wyposażenie wirtualnej ciemni jest bardzo bogate: mamy tu cały zestaw 22 profesjonalnych i standardowych narzędzi retuszerskich ze wsparciem dla fotografii do 22 megapikseli. Kilkadziesiąt presetów doda charakteru naszej fotografii za jednym kliknięciem. Funkcja aparatu pozwala na standardową korekcję parametrów. Wreszcie zaplecze społecznościowe, z którego słynie Fhotoroom. Dołączając do społeczności będziemy mogli oglądać i wystawiać prace, brać udział w konkursach fhotograficznych i uczyć się fotografii z kursów. Oczywiście nadal istnieje możliwość dzielenia się naszymi pracami w pozostałych portalach społecznościowych (Facebook, Flickr czy Twitter).

Cena: darmowa

Wydawca: Supporting Computers Inc

Rozmiar: 13 MB

Link: Sklep Windows Phone


HDR Photo Camera

Druga już w naszym zestawieniu aplikacja, skupiona na pracy w trybie HDR. Aparat tworzy trzy osobne zdjęcia tego samego kadru przy zastosowaniu różnych poziomów ekspozycji (bracketing). Następnie używa techniki fuzji ekspozycji, wybiera odpowiednie elementy i łączy je w całość, tworząc nowy obraz o dużej rozpiętości dynamicznej. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy w kadrze znajdują się zarówno prześwietlone, jak też niedoświetlone elementy. Algorytm tone mappingu może być zastosowany także do pojedynczej fotografii, szczególnie w scenach, gdy trudno uchwycić poruszający się obiekt w trzech takich samych kadrach. Aplikacja została wyposażona m. in. w algorytm anizotropowego filtrowana, który zniweluje efekt trzęsącej się ręki oraz 12 filtrów (w tym 4 typu HDR).

Cena: 9,99 zł

Wydawca: intellsys

Rozmiar: 1 MB

Link: Sklep Windows Phone


LazyLens

"Niech LazyLens zrobi to dla ciebie!" - piszą twórcy aplikacji. Bez spędzania godzin na edytowaniu grafiki, LazyLens samodzielnie dopasuje kolory, tekstury, efekty świetlne, winiety i ramki. Aplikacja oddaje w ręce użytkowników 23 edytowalne presety, które zastosujemy jednym kliknięciem. Jeżeli nie jesteśmy aż tak bardzo leniwi, możemy też skorzystać z ręcznej korekcji jasności, kontrastu, nasycenia, kadrowania i techniki Tilt-shift (pierwsze zdjęcie poniżej). Obrobione fotografie zapiszemy w pamięci telefonu lub podzielimy się nimi z przyjaciółmi. Nic prostszego.

Cena: darmowa

Wydawca: Capsule Digital

Rozmiar: 21 MB

Link: Sklep Windows Phone


Lomogram+

Lomogram to edytor fotograficzny, który udostępnia całą masę filtrów i narzędzi, dedykowanych fotografii lomograficznej. Do dyspozycji użytkownika zostało oddanych 47 filtrów, 72 efekty świetlne, 49 ramek, funkcja Tilt-shift, funkcje kadrowania oraz możliwość udostępniania na Facebooku, Twitterze, Flickr, Tumblr czy VK. Lomogram+ posiada wsparcie dla 10 wersji językowych (niestety brak j. polskiego). Obsługa aplikacji jest bardzo prosta. Obok wsparcia dla WP 8/8.1, z Lomogramu skorzystają także posiadacze Windows Phone 7.5. Jeśli fascynuje cię oldschoolowa fotografia, z pewnością warto rzucić okiem na tę pozycję.

Cena: darmowa

Wydawca: Lomogram

Rozmiar: 15 MB

Link: Sklep Windows Phone


OneShot

OneShot zawiera wszystko, czego potrzebuje aplikacja, łącząca mobilny aparat oraz studio graficzne. Dzięki wsparciu dla fotografii o wysokiej rozdzielczości bez problemu zrobimy dobre zdjęcia Lumią 1020 czy 1520. Spodziewane efekty pracy zobaczymy na żywo zanim jeszcze wykonamy zdjęcie. Wszystko to za sprawą opcji korygujących parametry i filtrom, wyświetlanym na 'wizjerze' aparatu jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Pełen manualny dostęp do wszystkich parametrów (również do głębii ostrości) pozwoli wydobyć z naszego mobilnego aparatu cały potencjał. Obok trybu manualnego możemy skorzystać z gotowych trybów: programowy, portretowy, makro, scena oraz 3 samodzielnie zdefiniowane. Możemy także przypisać jeden z przycisków pod naszą 'ulubioną' funkcję, by zawsze mieć do niej szybki dostęp. Użytkownicy cenią OneShot za wygodny interfejs, piękne filtry i wysoką jakość wykonywanych fotografii.

Cena: darmowa

Wydawca: BrilliantVision

Rozmiar: 2 MB

Link: Sklep Windows Phone