Nowe wieści o kolejnej powłoce Windows Core OS

Nowe wieści o kolejnej powłoce Windows Core OS

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:24
22.02.2019
719 wyświetleń

Od nazw kodowych towarzyszących Windows Core OS aż się kręci w głowie. Pegasus, Centaurus, Aruba, Oasis, Andromeda... O co tu w ogóle chodzi? Cóż, nazwy te możemy jedynie starać się przypisać do konkretnych typów urządzeń, dla których WCOS jest opracowywany. Na dokładkę dostajemy Santorini. Tak bowiem ma nazywać się jeszcze jedna odmiana systemu. Informacje o Santorini pochodzą od Mary Jo Foley, czyli redaktorki związanej z Microsoft być może bardziej niż ktokolwiek inny.

Z dostępnych przesłanek wynika, że Aruba to powłoka odpowiedzialna za Surface Hub 2, Oasis - za HoloLens 2, a Andromeda - za Surface Phone. Centaurus i Pegasus odnoszą się zaś prawdopodobnie do (odpowiednio) różnych odmian laptopów i urządzeń z podwójnym ekranem. Według niedawnych doniesień te dwie ostatnie mają być powłokami w ramach Windows Lite. Dzisiejsze raporty stawiają natomiast znak równości między Lite a wspomnianym Santorini, choć niewykluczone, że Santorini będzie niejako edycją Lite. Tak czy inaczej Mary Jo Foley twierdzi, że Santorini to nazwa kodowa powłoki dla laptopa Microsoftu z dwoma ekranami, który sam rozwijany jest pod nazwą Centaurus.

Dochodzą mnie słuchy, że ta powłoka Windows Lite to "Santorini". Santorini jest tym, co pozwala Windowsowi działać na składanych i innych wyposażonych w dwa ekrany urządzeniach.
– Mary Jo Foley, ZDNet

Foley donosi też o pracach Microsoftu nad upewnieniem się, że Santorini będzie prawidłowo obsługiwać aplikacje Win32. Firma z Redmond nawet mimo swojej szaleńczej miłości do standardu UWP zwyczajnie nie chce powtórki dramatu, jakim okazał się Windows RT. Potwierdza ona wcześniejsze doniesienia o tym, że klasyczne aplikacje będą uruchamiane w kontenerach.

Urządzenia, o których może być tu mowa, pokazali w fazie prototypowej Qualcomm i Intel, a niedawno do Sieci trafił też patent autorstwa Dell. Na razie jednak nie ma tu żadnych konkretów.

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/new-information-about-microsofts-windows-10-replacement-dual-screen-laptop-os-leaks/

Polecamy również w kategorii Windows 10