Surface Phone? Nie, to dwuekranowy prototyp Intela

Surface Phone? Nie, to dwuekranowy prototyp Intela

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:43
06.06.2018
0 komentarzy
920 wyświetleń

Microsoft w kwestii Surface Phone od przeszło dwóch lat co najwyżej puszcza do fanów oczko, tymczasem Intel pokazuje urządzenie, noszące większość znanych i domniemanych cech rzekomego produktu Microsoftu. To na razie tylko prototyp, ale przynajmniej pokazany światu. Dwuekranowe urządzenie, działające pod kontrolą Windows 10, zostało też przedstawione od strony technicznej. Czy firmie z Redmond umknie zaszczyt otwarcia nowej kategorii?

Intel + Tiger Rapids

Dwa ekrany, pełna Dziesiątka i zawiasy. Gdyby nie brak logo Microsoft, moglibyśmy napisać, że to prawdopodobnie Surface Phone. Jest to jednak produkt innego giganta technologicznego - Intel. Noszące nazwę kodową Tiger Rapids urządzenie można najprościej nazwać notebookiem i to w sensie dosłownym. W centrum doświadczenia stoi pióro dotykowe i Windows Ink, choć z drugiej strony chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by Tigera używać bardziej tradycyjnie. Jego konstrukcja sprawia jednak inne wrażenie. Grubość urządzenia wynosi 4,85 mm, czyli mniej, niż iPhone'a 8. Na lewym, 7,9-calowym ekranie LCD wyświetla się tradycyjny pulpit Windows 10. Wnętrze kryje procesor Kaby Lake, SSD, Wi-Fi i nieznaną ilość pamięci.

Uwagę przykuwa ekran po prawej. Jest on wykonany z papieru elektronicznego w technologii EPD (Electronic Paper Display), która niemalże nie zużywa energii. Ekran ten został w zaprojektowany, by jak najwierniej imitować tradycyjny papier. Ma to znaczenie krytyczne dla tych, którzy nadal chodzą wszędzie z notesem i sporządzają notatki ręcznie, ale dla użytkowników, na których EPD nie robi wrażenia, będzie to niestety dodatkowy koszt. Tiger Rapids jest dość mobilny, a jego bateria pozwala na pracę przez 13-15 godzin. Producent wspomina też o zrealizowaniu koncepcji "AI-based PC". Na płycie głównej został bowiem zamontowany deep-learningowy układ Movidius, pełniący rolę akceleratora własnego API AI, Windows ML.

Wiadomo, że Intel pracuje nad prototypem od 2015 roku i nie jest to jego ostatnia iteracja. Co więcej, firma myśli już o drugiej generacji. Nie wiadomo jednak, która z nich, kiedy i czy w ogóle trafi na rynek. Tiger Rapids mógłby wyprzedzić Surface Phone'a, nadal trzymanego w największym sekrecie. Microsoft zdaje sobie sprawę, że przegapił już w swojej historii parę istotnych trendów. Oby tym razem nie było tak samo.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.pcworld.com/article/3278049/computers/intel-tiger-rapids-dual-screen-pc.html

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor