Qualcomm pokazuje dwuekranowego PC z Windows 10 i Snapdragonem 8cx

Qualcomm pokazuje dwuekranowego PC z Windows 10 i Snapdragonem 8cx

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:53
06.12.2018
663 wyświetlenia

Zapowiedziany dzisiaj Snapdragon 8cx to najpotężniejszy w historii układ ARM dedykowany PC. Można śmiało powiedzieć, że 8cx jest pierwszym prawdziwie pecetowym układem od Qualcomm i nie ma się wrażenia, że to kolejny procesor wyciągnięty z telefonu i wpakowany do obudowy laptopa. Poznaliśmy już jego świetne parametry i możliwości, ale nadal nie było odpowiedzi na pytanie, w jakich urządzeniach znajdziemy ten SoC. Qualcomm tę odpowiedź właśnie pokazał.

Wygląda na to, że dwuekranowe, rozkładane pecety i telefony to nieunikniona przyszłość. Mówi się o tym od paru ładnych lat, także w kontekście poczynań Microsoftu. Do tej pory czekamy na zapowiedź Surface Phone, ale póki co najbliższy jej był Qualcomm, który na swojej dzisiejszej konferencji pokazał dość krótki teaser. Nie wiadomo, kto będzie producentem urządzenia ani jaka dokładnie wersja Windows 10 na nim śmiga - w końcu to tylko model referencyjny. Jedyna potwierdzona informacja jest taka, że dwupanelowca napędzać będzie nowo zapowiedziany Snapdragon 8cx.

Wygląda na to, że Qualcomm po prostu zademonstrował typowe dla 8cx urządzenia, czyli "jakiś" laptop z Windows 10 i "jakiś" rozkładany tablet z Windows 10. Oczywiście w tym drugim przypadku musi chodzić o specjalną nakładkę Windows Core OS, która umożliwia pracę w specyficznym trybie dwuekranowym, różniącym się od tego, do czego przyzwyczajeni są np. posiadacze pecetów z dwoma monitorami.

Niestety, nie zostało nawet zasugerowane, kto taki sprzęt dostarczy jako pierwszy. Kandydatów jest wielu, by wymienić tylko pierwszych z brzegu, czyli Microsoft, Lenovo czy Samsunga. To, co jednak istotne, to potwierdzenie nowego trendu przez producenta przełomowego procesora ARM, który być może jako pierwszy to umożliwi. Jeśli więc Surface Phone ma kiedykolwiek powstać, to najprawdopodobniej Microsoft nie będzie się bawił w ograniczenia rodem ze Snapdragona 850 i sięgnie od razu po układ z najwyższej półki... o ile nie zostawi tej przyjemności producentom OEM, by samemu zająć się tylko rozwijaniem systemu "dla całkowicie nowych urządzeń".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://youtu.be/T3dwEpEsJiI

Polecamy również w kategorii Urządzenia