Wiemy, jak Windows Core OS poradzi sobie z aplikacjami Win32

Wiemy, jak Windows Core OS poradzi sobie z aplikacjami Win32

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:08
07.02.2019
758 wyświetleń

Windows Core OS to system dla "całkiem nowych urządzeń". Do tej pory próbkę możliwości sprzętowych dane nam było zobaczyć na przykładzie Surface Hub 2, ale niemal pewne jest, że zobaczymy go też w HoloLens 2 i innych urządzeniach wychodzących poza dzisiejsze ramy możliwego (np. Surface Phone). Na temat tej wersji/powłoki Windows 10 pisaliśmy już wiele, ale dotąd pod znakiem zapytania stała kwestia aplikacji Win32.

Klasycznym aplikacjom Win32 wieszczono koniec już wiele razy, ale Microsoft strzeliłby sobie w stopę, gdyby tę wielomilionową bibliotekę zwyczajnie zlekceważył. Wiemy już zatem, że Windows Core OS będzie radził sobie z Win32. Pytanie tylko, jak. Cóż, odpowiedzi udzielił właśnie inżynier oprogramowania w Microsoft, Justin Jennings, który szczegółami swojej pracy pochwalił się na profilu LinkedIn. Warto zwrócić uwagę na pogrubione punkty:

Win32 app compact for OneCore-based container operating systems
Windows Core OS platform developer
WDM and WDF driver validation for Windows Core OS
OneCore platform developer
Microsoft device platform engineer
OS componentization and composition
Refactoring Windows components to support the next generation of Microsoft products

Wygląda więc na to, że aplikacje Win32 będą uruchamiane w WCOS za pomocą kontenerów bazujących na OneCore. Moduł OneCore zawiera jądro (kernel), obsługę sieci, zarządzanie zasilaniem, ochronę, uwierzytelnianie, kryptografię, zarządzanie sprzętem, pamięć i parę innych przydatnych komponentów. Uruchamianie aplikacji Win32 w takim kontenerze zapobiegnie wysypaniu się całego systemu w przypadku niewłaściwie zachowującej się aplikacji, ale też ewentualnej infekcji systemu lub innych aplikacji.

Z profilu dewelopera wynika, że Microsoft nadal pracuje nad WCOS (m.in. nad sterownikami) i bynajmniej nie porzuca tego projektu (jak sugerowali plotkarze). Wygląda więc na to, że wkrótce zobaczymy nowe klasy urządzeń z obsługą starych, dobrych aplikacji Win32.

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/linkedin-post-confirms-how-microsoft-will-run-win32-apps-safely-on-windows-core-os/

Polecamy również w kategorii Windows 10