Menu kategorii
 • Wiemy, jak Windows Core OS poradzi sobie z aplikacjami Win32

  Wiemy, jak Windows Core OS poradzi sobie z aplikacjami Win32

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  23:08
  07.02.2019
  959 wyświetleń

  Windows Core OS to system dla "całkiem nowych urządzeń". Do tej pory próbkę możliwości sprzętowych dane nam było zobaczyć na przykładzie Surface Hub 2, ale niemal pewne jest, że zobaczymy go też w HoloLens 2 i innych urządzeniach wychodzących poza dzisiejsze ramy możliwego (np. Surface Phone). Na temat tej wersji/powłoki Windows 10 pisaliśmy już wiele, ale dotąd pod znakiem zapytania stała kwestia aplikacji Win32.

  Klasycznym aplikacjom Win32 wieszczono koniec już wiele razy, ale Microsoft strzeliłby sobie w stopę, gdyby tę wielomilionową bibliotekę zwyczajnie zlekceważył. Wiemy już zatem, że Windows Core OS będzie radził sobie z Win32. Pytanie tylko, jak. Cóż, odpowiedzi udzielił właśnie inżynier oprogramowania w Microsoft, Justin Jennings, który szczegółami swojej pracy pochwalił się na profilu LinkedIn. Warto zwrócić uwagę na pogrubione punkty:

  Win32 app compact for OneCore-based container operating systems
  Windows Core OS platform developer
  WDM and WDF driver validation for Windows Core OS
  OneCore platform developer
  Microsoft device platform engineer
  OS componentization and composition
  Refactoring Windows components to support the next generation of Microsoft products

  Wygląda więc na to, że aplikacje Win32 będą uruchamiane w WCOS za pomocą kontenerów bazujących na OneCore. Moduł OneCore zawiera jądro (kernel), obsługę sieci, zarządzanie zasilaniem, ochronę, uwierzytelnianie, kryptografię, zarządzanie sprzętem, pamięć i parę innych przydatnych komponentów. Uruchamianie aplikacji Win32 w takim kontenerze zapobiegnie wysypaniu się całego systemu w przypadku niewłaściwie zachowującej się aplikacji, ale też ewentualnej infekcji systemu lub innych aplikacji.

  Z profilu dewelopera wynika, że Microsoft nadal pracuje nad WCOS (m.in. nad sterownikami) i bynajmniej nie porzuca tego projektu (jak sugerowali plotkarze). Wygląda więc na to, że wkrótce zobaczymy nowe klasy urządzeń z obsługą starych, dobrych aplikacji Win32.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/linkedin-post-confirms-how-microsoft-will-run-win32-apps-safely-on-windows-core-os/

  Polecamy również w kategorii Windows 10