Pegasus i Centaurus, czyli dwa oblicza Windows Lite

Pegasus i Centaurus, czyli dwa oblicza Windows Lite

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/14/2019, 8:40 PM

Liczba odsłon: 1132

Liczne nieoficjalne doniesienia i przesłanki zawarte w samym Windows wskazują na to, że Microsoft po cichu pracuje nad alternatywnym wobec Windows 10 systemem operacyjnym. Uważa się, że Windows Lite powstaje niejako na wzór ChromeOS i przypomina Windows w jego rdzeniu, choć ostatecznie jest okrojony, tak aby zajmował mniej i uruchamiał się na słabszych lub po prostu nowego typu urządzeniach. Jaki właściwie ma to związek ze sprzętem?

Wygląda na to, że całkiem znaczący. Windows Lite powstaje bowiem z myślą o urządzeniach z dwóch kategorii. O jednej z nich już pisaliśmy, druga natomiast z nazwy wydaje nam się dziwnie znajoma. Nie jest to jednak ponowne wcielenie popularnej gry telewizyjnej, choć... kto wie! 😅 Więcej na ten temat pisze Brad Sams z bloga Petri.com:

Jeśli chodzi o sprzęt, firma pracuje nad Lite dla dwóch typów urządzeń, które zostały skategoryzowane jako Centaurus i Pegasus. Centaurus to urządzenia z podwójnym ekranem, które pojawiają się w patentach i innych miejscach, podczas gdy Pegasus odnosi się do wielu odmian laptopów w różnym stylu z [tym] systemem.

Jeśli chodzi o używanie Lite, to istnieje spora szansa, że z perspektywy interfejsu użytkownika ​​będzie on tylko mgliście przypominał to, co znamy dzisiaj jako Windows. Zostanie znacznie uproszczony i ukierunkowany na prostszy sposób użycia - nie będziecie uruchamiać Lite OS na desktopie. Co więcej, interfejs będzie zawierał okna, ale bardziej podobne do tych w iOS i ChromeOS. Jest to raczej doświadczenie "jednej aplikacji" na raz. Dla wielozadaniowości i produktywności najlepszym wyjściem będzie zawsze Windows 10.

– Brad Sams, Petri.com

Wygląda na to, że Microsoft chce dokonać podziału Windows 10, który przynajmniej w założeniu miał być jednym systemem dla wszystkich urządzeń. Windows 10 miałby w tym układzie funkcjonować nadal jako wariant dla przedsiębiorstw, użytkowników zaawansowanych (tzw. power-userów) i kreatywnych, podczas gdy nowy wariant Lite miałby stać się czymś w rodzaju nowoczesnego Windows CE do zastosowań mobilnych czy IoT.