Nowe opcje kontroli rodzicielskiej w Xbox One

Nowe opcje kontroli rodzicielskiej w Xbox One

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:22
06.12.2018
1193 wyświetlenia

Microsoftowi musi zależeć na klientach, którzy kupują konsole swoim dzieciom. Nie wystarczy ich jednak zachęcić przepastną biblioteką gier dla dzieci. Ważne są też ustawienia rodzinne, dzięki którym można mieć pewność, że dziecko nie zobaczy nieodpowiednich dla swojego wieku treści, nie dokona zakupów powyżej określonej kwoty czy też nie będzie korzystać z konsoli poza ustalonymi godzinami. Wszystkie te ustawienia mogą teraz skonfigurować posiadacze Xbox One. Ponadto rodzice mogą kontrolować nowe ustawienia dotyczące gier i aktywności w sieci.

Mało kto ma dziś jeszcze wątpliwości, czy komputer i konsola to sprzęt odpowiedni dla dzieci. Staroświeckie straszenie "zabijankami", wywołującymi agresję i otępienie, należy włożyć między bajki, niemniej jednak wszystko w nadmiarze szkodzi. Gry rozwijają umiejętność logicznego myślenia, zręczność i wyobraźnię przestrzenną, a używanie komputera od najmłodszych lat pozwala rozwinąć kompetencje cyfrowe, które są (i będą w coraz większym stopniu) potrzebne na rynku pracy. Czy znaczy to, że dziecko powinno mieć nieograniczony dostęp do wszystkiego, co oferuje konsola i komputer? Oczywiście, że nie. Regulować to powinni rodzice, którzy sami zdobyli rozeznanie (np. dzięki poradnikowi Xbox Family Guide.

Jak wygląda kontrola rodzicielska w Xbox One? Należy zacząć od założenia konta dziecka na stronie zarządzania kontem Microsoft i przypisać je do swojego konta. Rodzic otrzymuje wówczas ponad 15 narzędzi, pozwalających skonfigurować ustawienia, takie jak:

  • Zarządzanie czasem: opiekun może ustalić limit czasowy i przeglądać raporty aktywności dziecka. Limity mogą być nakładane dla każdego dnia tygodnia, by np. ograniczyć granie w dni szkolne i pozwolić na więcej w weekendy.
  • Limity zakupów: rodzic może wybrać opcję konieczności potwierdzenia zakupu, którego dokonuje dziecko, opcję otrzymywania alertów po każdym zakupie i ustalić limit zakupów, których dziecko może dokonać samodzielnie.
  • Filtrowanie treści: rodzice mogą filtrować lub zezwalać na gry, aplikacje i witryny w oparciu o wiek dziecka. Dziecko może natomiast poprosić o dostęp do zawartości - rodzic może tę prośbę zaakceptować bądź odrzucić.
  • Prywatność: rodzice mogą skonfigurować, co inni widzą na profilu online dziecka.

Ponadto w ramach kontroli rodzicielskiej pojawiły się nowe ustawienia, dotyczące cross-playu, czyli wspólnej gry użytkowników różnych konsol i platform (np. Xbox, PC, PlayStation, Nintendo Switch). Pierwszą grą, która wspiera te nowe ustawienia, jest Fortnite. Listę możecie zobaczyć poniżej.

Fortnite

W ustawieniach tych rodzic może zdecydować, czy pozwolić dziecku grać z użytkownikami spoza sieci Xbox Live, tworzyć i dołączać do klubów, transmitować grę, udostępniać klipy z gier, udostępniać zawartość z użyciem czujnika Kinect, udostępniać zawartość poza Xbox Live, dołączać do gier wieloosobowych i dodawać przyjaciół (znajomych) w Xbox Live.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.xbox.com/en-us/2018/12/06/family-settings-on-xbox/

Polecamy również w kategorii Xbox One