Nokia zapowiada powrót. Nowe smartfony w 2017 r.

Nokia zapowiada powrót. Nowe smartfony w 2017 r.

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:56
01.12.2016
2384 wyświetlenia

Blisko trzy lata po sprzedaży swojego mobilnego biznesu Nokia zapowiada powrót na scenę, zapowiadając na swojej stronie nowe urządzenia z Androidem. W 2013 r. fiński gigant ogłosił, że sprzedaje dział urządzeń i usług Microsoftowi. Transakcja została sfinalizowana w pierwszej połowie 2014 r., co gigantowi z Redmond dało prawa do smartfonów i wcześniejszych telefonów Nokii. Finowie zobowiązali się nie wypuszczać nowych smartfonów przez uzgodniony okres, a w międzyczasie Microsoft odsprzedał biznes klasycznych telefonów FIH Mobile należącemu do Foxconn.

Mimo przeróżnych zobowiązań Nokia tak naprawdę nigdy całkowicie nie wycofała się z biznesu mobilnego. Zaledwie kilka miesięcy po przejęciu działu usług i urządzeń przez Microsoft firma pod własną marką wypuściła oparty na systemie Android tablet N1, w rzeczywistości wyprodukowany przez Foxconn. Pierwszy jasny sygnał planowanego powrotu pojawił się w 2015 r., by zyskać kolejne potwierdzenie na początku tego roku. W maju firma ogłosiła partnerstwo z fińskim HMD Global, który w ramach dziesięcioletniej umowy licencyjnej zacznie budować nowe urządzenia sygnowane logo Nokii. Dziś dowiedzieliśmy się, że umowa z HMD oficjalnie "wchodzi w życie".

Na stronie Nokii ponownie zaczęły widnieć telefony. Niestety, brak tam jakichkolwiek nowości - większość widocznych urządzeń to feature phone'y, wydane faktycznie przez Microsoft. Możemy tam znaleźć grafiki i opisy takich modeli, jak Nokia 105, 130, 216, 222 i 230. Jedyną wzmianką o dalszych planach jest przygotowany opis reklamowy: "Elegancka prostota. Zaufana niezawodność. Trwała jakość. Odkrywamy nowe i nadzwyczajne możliwości dla miliardów ludzi. Dopiero zaczynamy, a nowe smartfony nadejdą w 2017". Nokia podała też dziś do wiadomości, że "feature phone'y marki Nokia pozostają dziś jednym z najpopularniejszych wyborów na wielu światowych rynkach, a HMD będzie kontynuował ich sprzedaż jako część zintegrowanego portfolio oraz z nową paletą smartfonów i tabletów, które będą później zapowiedziane przez HMD".

Skąd wiadomo, że chodzi o Androida? Na wspomnianej Na stronie Nokii znajduje się formularz, w którym możemy zapisać się do newslettera, przy którym widnieje tekst: "Jesteśmy zajęci pracami nad smartfonami Nokia działającymi z Androidem™. Zapisz się poniżej i będziemy cię informować o tym, co dalej".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/nokia-promises-android-smartphones-in-2017-as-it-brings-mobile-devices-back-to-its-site

Polecamy również w kategorii Nokia