Nokia wznowi produkcję własnych smartfonów w 2016 r.

Nokia wznowi produkcję własnych smartfonów w 2016 r.

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
01:04
19.06.2015
2661 wyświetlenie

W kwietniu 2014 r. przejęcie działu usług i urządzeń Nokii przez Microsoft zostało sfinalizowane. Zakończyło to trwającą przeszło dwie dekady erę dominacji fińskiego giganta na rynku mobilnym i jednocześnie doprowadziło do wydania kilku nowych smartfonów Lumia pod szyldem Microsoft. Wedle wcześniejszych informacji (pełna treść umowy między dwoma koncernami nie jest znana) Nokia miała wstrzymać się z produkcją nowych telefonów przez kilka lat. W międzyczasie firma wypuściła oparty na systemie Android tablet N1. Okazuje się, że firma planuje też ogólny comeback na scenę mobilną.

Jak to możliwe? Nokia w sensie praktycznym nie produkuje sama swoich urządzeń. W przypadku tabletu N1 wykonanie projektu zlecono inżynierom Foxconn, a następnie wypuszczono urządzenie pod marką Nokia. Postępując zgodnie z tym scenariuszem, wypuszczenie na rynek nowych smartfonów wydawałoby się całkiem prawdopodobne. Jeszcze w kwietniu tego roku Nokia zastrzegała, że "nie ma w planach" powrotu do mobilnego biznesu. Coś musiało się od tego czasu zmienić... Tak przynajmniej wynika z wywiadu prezesa Nokii dla niemieckiego "Manager Magazin".

Nokia

CEO Nokii, Rajeev Suri, potwierdził powrót na scenę mobilną. Fiński gigant planuje wypuszczenie na rynek nowych smartfonów, gdy tylko wygasną odpowiednie punkty umowy z Microsoft, a ma to nastąpić w 2016 r. "Będziemy rozglądać się za odpowiednimi partnerami" - mówi Suri. Może to potencjalnie oznaczać zakończenie współpracy z Foxconn. Kto więc będzie współpracować z Nokią? "Microsoft robi telefony komórkowe. Możemy po prostu projektować je, a następnie uczynić nazwę marki dostępną do licencjonowania" - tłumaczy prezes Nokii.

Dalsza współpraca Nokii z Microsoft stoi pod znakiem zapytania. Z pewnością nie bez znaczenia jest niedawne odejście Stephena Elopa z Microsoft i restrukturyzacja dawnego działu sprzętowego. Niektóre punkty zawartej w ubiegłym roku umowy wkrótce wygasną. Nie jest jeszcze pewne, czy Nokia postanowi projektować telefony dla Windows 10, czy też wybierze ekosystem Android.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/it039s-official-nokia-branded-smartphones-are-coming-in-2016

Polecamy również w kategorii Nokia