NASA buduje statki kosmiczne z pomocą HoloLens

NASA buduje statki kosmiczne z pomocą HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/10/2018, 10:33 PM

Liczba odsłon: 1147

Mówiąc o zastosowaniach HoloLens w astronautyce i inżynierii kosmicznej, warto odkurzyć pewien nieco już zapomniany fakt. Otóż ponad trzy lata temu, kiedy Microsoft po raz pierwszy pokazał światu rewolucyjne gogle mieszanej rzeczywistości, od razu mowa była o tym, że HoloLens jest używany przez NASA i poleci z nią w kosmos. Tak też się stało, a HoloLens znalazł się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, skąd za jego pomocą wykonano m.in. pierwszą w historii rozmowę Skype między stacją kosmiczną a Ziemią.

NASA wykorzystywała również HoloLens w innych celach. W 2016 roku urządzenie zostało wykorzystane do budowy nowego łazika 2020 Mars. Tymczasem okazuje się, że potencjał gogli MR nadal nie został wyczerpany. Co więcej, na stałe wpisały się one na listę narzędzi, towarzyszących inżynierom kosmicznym. Jak poinformował MIT Technology Review, Lockheed Martin sięgnął po gadżet przy produkcji statku kosmicznego dla NASA. Gogle są używane przez pracowników nawet przez 3 godziny dziennie, pomagając im w szkoleniach, planowaniu pracy i przeszukiwania 1500-stronicowego podręcznika, który mówi im, gdzie wywiercić dziury czy jak mocno dokręcić śruby.

OPIS

Na początku dnia zakładam urządzenie, aby przyzwyczaić się do tego, co będziemy robić rano - powiedział Decker Jory, technik budowy statków kosmicznych. Holograficzne nakładki generowane przez HoloLens posiadają nawet specjalne kodowanie kolorami, aby pokazać, który pracownik jest przypisany do danego zadania. Lockheed Martin dodaje, że dzięki temu jego technicy potrzebowali znacznie krótszego czasu na zapoznanie się i przygotowanie do nowego zadania lub na zrozumienie i wykonanie procesów. Koncern jest tak zadowolony z wyników, że sam myśli o zaoferowaniu technologii z udziałem HoloLens astronautom. Szefowa rozwijających się technologii w Lockheed Martin, Shelley Peterson, wyjaśnia, że firma chce, aby astronauci mieli dostęp do możliwości konserwacyjnych, które [z udziałem HoloLens] są znacznie bardziej intuicyjne niż przeglądanie tekstu czy rysunków.

OPIS

Wciąż jednak mówimy o pierwszej generacji HoloLens, która słynie z wielu rzeczy, ale niekoniecznie z wygody i szerokiego pola widzenia. Na razie potrzebne są dalsze usprawnienia w zakresie komfortu użytkowania, łatwości obsługi i tworzenia aplikacji dla urządzeń HoloLens. Tworzenie modyfikacji nie ma jednak specjalnego sensu, bowiem Microsoft szykuje drugą generację HoloLens, zaprojektowaną w celu rozwiązania większości problemów związanych z obecnym urządzeniem. HoloLens 2.0 ma zostać przedstawiony światu w pierwszej połowie 2019 roku, ale niewykluczone, że NASA otrzyma go do testów dużo wcześniej.