HoloLens leci w kosmos

HoloLens leci w kosmos

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/26/2015, 8:45 PM

Liczba odsłon: 2307

NASA i Microsoft pracują nad Sidekick. To nowy projekt, w ramach którego holograficzna technologia Microsoftu wspomoże astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dotyczy to zarówno osób w przestrzeni kosmicznej, jak też wspomagających ich z Ziemi naukowców. Pierwsza para urządzeń została dostarczona na ISS 28 czerwca w ramach siódmej misji zaopatrzeniowej SpaceX.

"HoloLens i inne urządzenia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości to najnowocześniejsze technologie, które mogą pomóc w prowadzeniu eksploracji w przyszłości i dostarczają nowych możliwości mężczyznom i kobietom, nadzorującym badania o krytycznym znaczeniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta nowa technologia może również przysłużyć się przyszłym odkrywcom i zapewnić im większą autonomię w podróży na Marsa" - mówi Sam Scimemi, dyrektor programu ISS z NASA. Inżynierowie z Microsoft i NASA wspólnie przetestowali Project Sidekick na pokładzie swobodnie spadającego Weightless Wonder C9, by upewnić się, że HoloLens będzie funkcjonował poprawnie w warunkach mikrograwitacji, występującej na stacji kosmicznej.

Sidekick działa w dwóch trybach. Pierwszym z nich to "Remote Expert Mode", który używa Skype, by umożliwić operatorowi naziemnemu zobaczenie tego, co widzi członek załogi, i udzielanie wskazówek w czasie rzeczywistym. To spory postęp, zwłaszcza w dziedzinie szkoleń. Dotychczas członkowie załogi podczas wykonywania złożonych zadań remontowych lub eksperymentów opierali się jedynie na pisemnych i głosowych instrukcjach. Drugi tryb to "Tryb postępowania (tryb proceduralny)", który rozszerza pole widzenia astronauty o animowane ilustracje holograficzne, projektowane na obiekty, z którymi załoga wchodzi w interakcję. Funkcja ta ma za zadanie zmniejszyć ilość szkoleń, przez które przejdą przyszłe załogi, i mogą być nieocenionym źródłem informacji dla misji w dalszych zakątkach Układu Słonecznego, gdzie opóźnienia komunikacyjne bywają sporą przeszkodą w płynności operacji.

Przez najbliższe miesiące Sidekick będzie testowany przez astronautów, stacjonujących na ISS. NASA spodziewa się, że pierwsze wykorzystanie HoloLens w programach badawczych nastąpi jeszcze przed końcem 2015 r. "Sidekick jest doskonałym przykładem aplikacji, której wizję mieliśmy podczas tworzenia HoloLens - to odblokowanie nowego potencjału dla astronautów i pokazanie nam wszystkim nowej perspektywy, do czego zdolna jest holograficzna komputeryzacja" - komentuje Alex Kipman, technical fellow z Windows and Devices Group w Microsoft.