Microsoft otwiera źródła silnika Exchange Server, Office 365 i Windows

Microsoft otwiera źródła silnika Exchange Server, Office 365 i Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/1/2021, 3:22 PM

Liczba odsłon: 1996

Jako największy indywidualny kontrybutor open source Microsoft nie ustaje w udostępnianiu źródeł niektórych ze swoich najbardziej zasadniczych technologii. Teraz firma otworzyła źródła Extensible Storage Engine (ESE, znanego też jako JET Blue). ESE to nieSQL-owy silnik bazodanowy z ponad 25-letnim stażem serwisowania. Nawet dziś serwery Exchange, Office 365, duże systemy SMP, a nawet każdy klient Windows ma zawarty kod ESE. W tym artykule przyjrzymy się mu bliżej oraz poznamy jego historię, szczegóły udostępnionych źródeł i dalsze plany Microsoftu.

Extensible Storage Engine (ESE) jest jedną z tych rzadkich baz kodu, które cieszą się ponad 25-letnim okresem serwisowania. Po raz pierwszy został dołączony do Windows NT 3.51, a krótko potem również do Exchange 4.0. Był przepisywany dwukrotnie w latach 90. i mocno aktualizowany w następnych dwóch dekadach. Do dziś pozostaje kluczowym zasobem Microsoftu, działając na setkach tysięcy maszyn i milionach dysków na serwerach backendowych Office 365 Mailbox Storage. Działa też na dużych systemach SMP z terabajtem pamięci dla dużych wdrożeń Active Directory. ESE jest również używany w klientach Windows od czasu Windows XP, a dziś znajduje się na ponad miliardzie urządzeń z Windows 10.

ESE umożliwia aplikacjom magazynowanie i pozyskiwanie danych z tabel z użyciem indeksowanej lub sekwencyjnej nawigacji kursora. Wspiera denormalizowane schematy, w tym szerokie tabele z wieloma kolumnami SPARSE, kolumnami z wieloma wartościami i rzadkimi oraz bogatymi indeksami. ESE zapewnia aplikacjom spójność danych i posiada mechanizm przywracania, który pozwala utrzymać tę spójność nawet w przypadku wysypania się systemu. ESE obsługuje transakcje ACID (Atomic Consistent Isolated Durable) na danych, tworząc logi z wyprzedzeniem i korzystając z modelu izolacji zrzutów.

Udostępniony kod ESE jest wstępnie pozbawiony komentarzy i zostały z niego wykluczone niektóre typy plików. Komentarze zostaną dodane w przyszłości. Microsoft będzie też udostępniał pliki kompilacji, skrypty codegen, trochę więcej infrastruktury do kompilowania ESE oraz testy. Źródła i dokumentację Extensible Storage Engine można znaleźć na jego stronie w GitHub.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia