Kontrola rodzicielska Windows i Xbox dostępna również na Androidzie

Kontrola rodzicielska Windows i Xbox dostępna również na Androidzie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/9/2019, 2:47 PM

Liczba odsłon: 2860

Czas spędzany dziennie przed ekranem to sprawa, o której myśli wiele rodzin, a funkcje kontroli rodzicielskiej w Windows i Xbox One pozwalają go precyzyjnie wyznaczyć dla konta dziecka. Możliwości monitorowania i ograniczania czasu spędzanego w aplikacjach i grach wykraczają właśnie poza Windows 10 i Xbox One i stają się dostępne na Androidzie. Umożliwia to aplikacja Microsoft Launcher.

Czas korzystania z urządzeń to opcja pozwalająca rodzicom wyznaczyć możliwy czas używania każdego z urządzeń przez dziecko — przykładowo godzinę na PC i godzinę na konsoli lub dwie godziny do wykorzystania na dowolnych urządzeniach w ramach grupy rodzinnej. Teraz, dzięki nowej funkcji limitów do zastosowania w grach i aplikacjach, użytkownicy mogą:

  • Ustalić, ile czasu dzieci mogą spędzać przy konkretnych grach i aplikacjach. Umożliwia to bardziej precyzyjną kontrolę niż ustalanie limitu dla całego urządzenia, a także zbilansowanie czasu przeznaczonego na zabawę i naukę.
  • Zastosować te limity do urządzeń z Windows 10, konsol Xbox One i telefonów z Androidem należących do dzieci. Za obsługę tych limitów na smartfonie odpowiada Microsoft Launcher. Dzięki temu "godzinka Netfliksa dziennie" oznacza godzinkę, niezależnie od urządzenia. Po wykorzystaniu czasu np. na telefonie nie ma możliwości przesiadki na komputer i odpalenia tej samej aplikacji.

Rodzice często również wprowadzają różne limity dla dni roboczych/szkolnych, a inne dla weekendów. Ustawienia rodzinne także się do tego dostosowują. Można nawet ustalić różne zasady dla każdego dnia tygodnia.

Czas korzystania z urządzeń - Windows 10, Xbox One, Android

Najważniejszym celem Microsoftu jest zapewnienie elastyczności funkcji czasu korzystania z urządzeń, tak aby dopasowywała się do specyficznych potrzeb każdej rodziny. Aby zacząć z tego korzystać, należy utworzyć grupę rodzinną ("Twoja rodzina") i dodać do niej konto dziecka - powinno to być konto Microsoft. Firma zachęca rodziców do porozmawiania z dziećmi o ich celach, pasjach i sposobach używania technologii, by móc ustalić rozsądne granice. Gdy zbliża się czas końca gry (przykładowo 15 minut do końca), dziecko zostaje o tym poinformowane odpowiednio wcześniej na dole ekranu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia