Co nowego w aktualizacjach Windows? To był tydzień z Microsoft 279

Co nowego w aktualizacjach Windows? To był tydzień z Microsoft 279

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/28/2023, 9:37 PM

Liczba odsłon: 1390

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami ostatnich aktualizacji Windows 10 i Windows 11, nowego stylu powiadomień w Windows 11, dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie Microsoft Teams, walki Microsoftu z emulatorami na Xbox oraz nowej organizacji na rzecz bezpiecznego i odpowiedzialnego rozwoju pionierskiej AI. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje z tego tygodnia

W tym tygodniu ukazało się kilka aktualizacji Windows:

Nowy styl powiadomień w Windows 11

Do wydanej wczoraj kompilacji 23511 w Dev Channel do Windows 11 trafiła ciekawa zmiana dotycząca wskaźnika powiadomień na pasku zadań. Przez wiele lat w systemie Windows ikoną powiadomień był dymek i/lub licznik powiadomień. Microsoft zaadaptował właśnie odmienny styl, bardziej przypominający ten z wielu popularnych aplikacji, np. Facebook, Twitter czy YouTube. Zamiast dymka zobaczymy teraz dzwonek!

Ikona dzwonka - powiadomienia w Windows 11

W przypadku braku powiadomień dzwonek jest pusty. Wypełnia się systemowym kolorem wiodącym, gdy pojawią się nieprzeczytane powiadomienia. Z kolei w trybie "Nie przeszkadzać" na pustym dzwonku pojawią się litery "Zz" (zamiast dawnego księżyca).

Ikona dzwonka - powiadomienia w Windows 11

Ponadto Microsoft zrezygnował z plakietki z licznikiem powiadomień wyświetlanej na ikonie. Dopiero po najechaniu wskaźnikiem myszy na ikonę zobaczymy, ile jest nieprzeczytanych powiadomień.

Komisja Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie Teams

Komisja Europejska ogłosiła formalne postępowanie w celu ustalenia, czy Microsoft naruszył prawo antymonopolowe Unii Europejskiej, dołączając Teams do pakietu Microsoft 365. KE będzie badać, czy Microsoft nadużywa i broni swojej pozycji na rynku oprogramowania produktywnego poprzez ograniczanie konkurencyjności produktów do komunikacji i współpracy w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EAA).

Teams vs Slack

Komisja wyjaśnia też, że tłem postępowania jest skarga, którą Slack złożył w sprawie Microsoftu w lipcu 2020 roku, posądzając firmę z Redmond o nielegalne wiązanie Teams ze swoimi dominującymi pakietami produktywnymi.

Microsoft walczy z emulatorami na Xbox

Początkowo Microsoft po prostu usuwał emulatory z Xbox Store, jednak deweloperzy odkryli sposób, by oprogramowanie to pozostawało niewykrywalne dla Microsoftu. Według najnowszych doniesień wielu graczy na Xbox otrzymało 15-dniowego bana na logowanie na konto za samo używanie emulatorów w trybie detalicznym ("retail mode") na swoich konsolach.

Xbox - blokada. Źródło: Tom Warren @ Twitter

Microsoft nie chce emulatorów w trybie detalicznym, prawdopodobnie dlatego, że nie chce być pozwany przez Sony, Nintendo lub innych wydawców gier za umożliwianie uruchamiania ich na sprzęcie Xbox, na co nie pozwala ich licencja. Warto pamiętać, że wgrywanie i używanie emulatorów na Xboksie wciąż jest dozwolone w trybie dewelopera ("dev mode").

Microsoft zakłada Frontier Model Forum

Generatywna sztuczna inteligencja stała się modnym hasłem w branży technologicznej w 2023 roku. Istnieje przy tym wiele obaw w związku z tym, co się stanie, jeśli AI wymknie się spod kontroli. Microsoft od lat stara się zapobiec takiemu scenariuszowi, a w tym tygodniu połączył siły z wiodącymi twórcami AI — OpenAI, Google i Anthropic — aby założyć Frontier Model Forum.

AI. Źródło: Microsoft

Celem tej grupy jest zapewnienie bezpiecznego i odpowiedzialnego rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji, w szczególności jej pionierskich modeli. Modele te grupa określa jako wielkoskalowe modele uczenia maszynowego, które przekraczają możliwości obecne w najbardziej zaawansowanych istniejących modelach i mogą wykonywać różnorodne zadania. Taką pozbawioną dzisiejszych ograniczeń, wielozadaniową i dorównującą człowiekowi AI jest tzw. sztuczna inteligencja ogólnego zastosowania (lub silna sztuczna inteligencja).

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!