UE otwiera dochodzenie antymonopolowe w sprawie Microsoft Teams

UE otwiera dochodzenie antymonopolowe w sprawie Microsoft Teams

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/27/2023, 6:00 PM

Liczba odsłon: 652

Od dłuższego czasu krążyły o tym plotki, a teraz zostało to oficjalnie potwierdzone. Komisja Europejska ogłosiła formalne postępowanie w celu ustalenia, czy Microsoft naruszył prawo antymonopolowe Unii Europejskiej, dołączając Teams, popularne oprogramowanie do komunikacji, współpracy i konferencji wideo, do pakietu Microsoft 365.

Od kilku lat Microsoft Teams jest dołączany do pakietów Microsoft 365 i Office 365. Komisja Europejska wyraziła obawy, że Microsoft może nadużywać i bronić swojej pozycji na rynku oprogramowania produktywnego poprzez ograniczanie konkurencyjności produktów do komunikacji i współpracy w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EAA). W dzisiejszym oświadczeniu KE czytamy:

W szczególności Komisja jest zaniepokojona faktem, że Microsoft może przyznawać Teams przewagę w zakresie dystrybucji, nie dając klientom wyboru, czy włączyć dostęp do tego produktu, gdy subskrybują swoje pakiety produktywne, i może ograniczać interoperacyjność między swoimi pakietami produktywnymi a konkurencyjnymi ofertami. Praktyki te mogą stanowić antykonkurencyjną sprzedaż wiązaną lub pakietową i uniemożliwiać konkurowanie dostawcom innych narzędzi do komunikacji i współpracy ze szkodą dla klientów w Europejskim Obszarze Gospodarczym ('EEA').
— Komisja Europejska

Jeśli powyższe obawy zostaną udowodnione, wówczas działania Microsoftu mogą zostać określone jako naruszające unijne reguły konkurencji, które zabraniają nadużywania pozycji dominującej (art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej ('TFUE')). KE dodaje, że przeprowadzi dogłębne dochodzenie w trybie priorytetowym oraz że wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego nie przesądza o jego wyniku.

Komisja wyjaśnia też, że tłem postępowania jest skarga, którą Slack złożył w sprawie Microsoftu w lipcu 2020 roku, posądzając firmę z Redmond o nielegalne wiązanie Teams ze swoimi dominującymi pakietami produktywnymi.

Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_3991

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia