Do najważniejszego wydarzenia w corocznym kalendarium Microsoft pozostało już tylko kilka godzin. Deweloperska konferencja Microsoft Build 2017 wystartuje w środę, 10 maja, i potrwa do piątku. Najważniejszy będzie oczywiście pierwszy dzień i rozpoczynający keynote. Będzie to oczywiście okazja do zapoznania się z najnowszymi dokonaniami i gorącymi zapowiedziami ze świata Windows, Surface, Mixed Reality, AI i nie tylko. Czego dokładnie można się spodziewać po dzisiejszej konferencji?
Tegoroczny BUILD w odróżnieniu od wielu minionych konferencji powinien być sporym zaskoczeniem, a firmie z Redmond udało się utrzymać w tajemnicy praktycznie wszystkie zapowiedzi. Choć nie uraczono nas specjalnymi przeciekami, wiemy, jakie obszary działalności są w ostatnim czasie priorytetowe. Oto wybrane tematy, o których może być jutro mowa:
- Universal Windows Platform - Microsoft może podjąć temat projektu Centennial (Desktop Bridge), czyli zestawu narzędzi pozwalającego przekonwertować klasyczne desktopowe aplikacje na platformę UWP (czym teraz zajmuje się np. Spotify). Mogą pojawić się kolejne udogodnienia dla deweloperów.
- Windows 10
Mobile- mobilna platforma Microsoft w wydaniu, które znamy, staje się już przeszłością. Choć firma nadal rozwija system, pracując nad następną aktualizacją Redstone 3 (obecnie w tajemniczej gałęzi 'feature2' w Insider Preview), nas bardziej interesować będzie zapowiadany niejednokrotnie powrót do kwestii mobilnej w zupełnie nowej kategorii. Pierwsze urządzenia mobilne ARM ze wsparciem dla klasycznych aplikacji desktopowych (Win32) mają trafić na rynek jesienią tego roku. Jutrzejsza konferencja może być dobrą okazją na konkretne zapowiedzi. - Mixed Reality - w zeszłym roku Alex Kipman mówił, że misją firmy jest "dostarczenie rzeczywistości rozszerzonej każdej osobie i organizacji na tej planecie". Wizja zaczęła przybierać rzeczywiste kształty m.in. za sprawą przemianowania Windows Holographic na Windows Mixed Reality i dostarczenia jego powłoki do Windows 10 Creators Update. Pojawiły się też pierwsze przystępne cenowo zestawy VR dedykowane Windows 10, które do sprzedaży trafią w tym roku. Teraz liczymy, że rzeczywistość rozszerzona stanie się... jeszcze bardziej rozszerzona, a wsparcie dla VR/MR/AR stanie się bardziej dostępne także dla słabszych urządzeń.
- Cortana - asystentka, która debiutowała w Windows Phone, już dawno wyszła poza platformę Windows, a ostatnio dotarła na dedykowany jej inteligentny głośnik domowy - Haran Kardon Invoke. Czas oficjalnej prezentacji ze strony producenta (kilka dni przed Build 2017) nie był przypadkowy. Microsoft zapowiadał w zeszłym roku zestaw narzędzi Cortana Skills Kit, który jednak nie trafił jeszcze do deweloperów. SDK może więc jutro zaliczyć oficjalną premierę, co być może pozwoli Cortanie dotrzeć na niemal każde urządzenie i do każdej aplikacji.
- Boty - w zeszłym roku Microsoft zaprezentował Bot Framework, specjalną platformę oferującą niezbędne narzędzia i inteligentne usługi w chmurze, dzięki którym każdy deweloper może stworzyć funkcjonalnego bota w myśl idei 'Conversation as a Platform'. Jedną z najważniejszych technologii jest tu Cortana, stąd spodziewamy się dalszego pociągnięcia tematu.
- Azure - Microsoft zaliczył ostatnio kolejny mocny kwartał pod względem dochodów z chmury, a Azure jest jedną z najsilniej rozwijanych i najbardziej ekspansywnych technologii w portfolio firmy. Jutrzejszy keynote może być dobrą okazją do zapoznania nas z najbliższym harmonogramem Azure, a także z zapowiedziami współpracy (jak np. ma to miejsce z Adobe).
- Office - pakiet biurowy, z którego korzysta ponad miliard użytkowników, jest nieodzownym tematem praktycznie każdej konferencji Microsoft. W tym miesiącu mowa już była o dostępności aplikacji Office w Sklepie Windows, m.in. dla Windows 10 S. Na konferencji deweloperskiej być może usłyszymy więcej o dodatkach do Office i opcjach ich tworzenia, a także o Microsoft Teams, czyli jednym z najnowszych produktów w ramach Office 365.
- Redstone 3 i Project NEON - druga w tym roku duża aktualizacja Windows 10 potrzebuje jeszcze zapowiedzi, a ta bez wątpienia padnie na jutrzejszym wystąpieniu. Ważną nowością będzie odświeżony interfejs systemowy, znany teraz pod nazwą projektową NEON.
- Microsoft Edge - przeglądarka znana głównie z tego, że stanowi integralną część Windows 10, została ostatnio całkowicie odizolowana od systemu poprzez kontenerowanie. Pozwala to funkcjonować Edge niejako na zasadzie maszyny wirtualnej - gdy użytkownik uruchomi w niej przez przypadek złośliwe oprogramowanie, te nie ma szans przedostać się do reszty systemu i zyskać dostępu do zasobów. Być może Microsoft ujawni coś nowego w kwestii rozszerzeń. Są one dostępne dla Edge od przeszło roku, jednak ich liczba pozostawia wiele do życzenia.
- Surface - wiemy już na pewno, że nie ma czegoś takiego, jak Surface Pro 5... przynajmniej nie w najbliższych latach. Microsoft może jednak zaprezentować urządzenie, którego wszyscy wyczekujemy. Mowa tu o smartfonie z cechami platformy desktop lub 'komórkowego PC'. Nowy rodzaj hybrydy - prawdopodobnie pod nazwą Surface Phone - ma otworzyć zupełnie nową kategorię.
Tradycyjnie już powinniście się spodziewać naszej szczegółowej relacji z całego keynote'u, który rozpocznie się o godzinie 8am PDT (17:00 czasu polskiego). Od tej godziny zapraszamy na CentrumXP, gdzie przez kilka godzin będziemy dostarczać Wam najświeższych wiadomości z konferencji!