Typowe błędy Windows XP Professional

Typowe błędy Windows XP Professional

Autor: Microsoft

Opublikowano: 4/7/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7269

Przedstawione poniżej działania – pojawiające się także na ekranie komputera – pomogą w określeniu przyczyny błędu krytycznego oraz jego usunięciu.

Aby usunąć typowy błąd krytyczny

 1. Uruchom komputer.
 2. Upewnij się, że wszelki nowy sprzęt i oprogramowanie są właściwie zainstalowane. Wyłącz po kolei wszystkie nowe urządzenia, i sprawdź, czy to rozwiązuje problem. Jeśli tak, przejdź do punktu 3.
  Zmień te elementy sprzętu, które w wyniku tego testu okażą się wadliwe. Ponadto, spróbuj uruchomić wszelkie programy diagnostyczne, oferowane przez producenta twojego komputera.
  Jeśli przeprowadzasz nową instalację sprzętu lub oprogramowania, skontaktuj się ze swoim dostawcą w celu uzyskania wszelkich uaktualnień i sterowników dla Windows XP Professional, które mogą okazać się niezbędne.
 3. Kliknij Start a następnie kliknij Pomoc i obsługa techniczna. Kliknij Uzyskaj pomoc techniczną lub znajdź informacje w grupach dyskusyjnych systemu Windows XP (poniżej Pomocy zdalnej) a następnie wybierz Skorzystaj z pomocy firmy Microsoft w kolumnie po lewej stronie.
 4. Kliknij Start, kliknij Pomoc i obsługa techniczna, a następnie wybierz Rozwiązywanie problemu by uzyskać listę pomocy.
 5. Sprawdź Microsoft Hardware Compatibility List (HCL), by mieć pewność, że cały twój sprzęt i sterowniki są zgodne z Windows XP Professional. 
 6. Dezaktywuj lub usuń wszystkie nowo zainstalowane elementy sprzętu (RAM, adaptery, dyski twarde, modemy, etc.), sterowniki oraz oprogramowanie.
  • Jeśli możesz uruchomić Windows XP Professional, sprawdź System Log w Event Viewer w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat błędów, co ułatwi zidentyfikowanie wadliwego urządzenia lub napędu. Aby przejrzeć System Log, kliknij Start a następnie kliknij Panel Sterowania. Kliknij Wydajność i konserwacja, a następnie Narzędzia administracyjne. Dwukrotnie kliknij na Podgląd zdarzeń a następnie na System, by przejrzeć rejestr.
  • Jeśli nie możesz uruchomić Windows XP Professional, spróbuj zrobić to w trybie bezpieczeństwa (Safe Mode), a następnie usuń lub dezaktywuj wszystkie dodane ostatnio programy i napędy. Aby uruchomić tryb bezpieczeństwa, włącz na nowo komputer; następnie, gdy pojawi się lista dostępnych systemów operacyjnych, naciśnij F8. Na ekranie “Advanced Options” wybierz Safe Mode, a następnie wciśnij ENTER. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przejdź do centrum pomocy i wpisz “Safe Mode Options” w oknie przeszukiwania.
 7. Jeśli masz dostęp do Internetu, odwiedź strony Microsoft Support site.
  Poszukaj w Microsoft Knowledge Base hasła “Windows XP Professional” oraz numeru odnoszącego się do błędu krytycznego, z jakim masz do czynienia. Na przykład, , jeśli otrzymujesz informację “Stop: 0x0000000A”, szukaj “0x0000000A.”
 8. Korzystając z aktualnej wersji programu antywirusowego, sprawdź swój komputer pod kątem wirusów. Jeśli zidentyfikujesz wirus, działaj według zawartych w programie antywirusowym instrukcji, zmierzających do usunięcia wirusa z komputera.
 9. Upewnij się, czy twoje funkcjonujące w twoim komputerze sterowniki urządzeń i oraz BIOS są najnowszymi ich wersjami. W ich uzyskaniu może ci pomóc twój dostawca sprzętu.
 10. Dezaktywuj opcje pamięci BIOS-a, takie jak pamięć podręczna czy tworzenie cienia kopii w pamięci. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z dostawcą sprzętu.
 11. Uruchom wszelkie oprogramowanie diagnostyczne, oferowane przez dostawcę sprzętu wraz z komputerem, a w szczególności sprawdzanie pamięci.
 12. Upewnij się, czy twój komputer posiada zainstalowaną najnowszą wersję Service Pack. Lista pakietów serwisowych wraz z instrukcjami ładowania znajduje się na stronach Windows Update.
 13. Jeśli nie możesz się zalogować, zrestartuj swój komputer. Gdy pojawi się lista dostępnych systemów operacyjnych, wciśnij F8. Na ekranie Advanced Options wybierz Ostania znana dobra konfiguracja, a następnie wciśnij ENTER.

WAŻNE
Gdy używasz Ostania znana dobra konfiguracja, tracisz zmiany w ustawieniach systemowych wprowadzonych po ostatnim udanym starcie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia