Nokia 9.1 PureView 5G z premierą w tym roku. Co już o niej wiadomo?

Nokia 9.1 PureView 5G z premierą w tym roku. Co już o niej wiadomo?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:51
29.07.2019
1435 wyświetleń

Nokia 9 PureView z pięcioma aparatami ZEISS doczeka się upgrade'u. Wersja 9.1 PureView będzie wyposażona w obsługę 5G i prawdopodobnie również ulepszenia aparatu oraz podzespołów. Model trafić miał na rynek w trzecim kwartale tego roku. Wersja podstawowa debiutowała w lutym po kilku miesiącach opóźnień. Czy to samo czeka jego aktualizację iteracyjną?

Jeśli chodzi o nazwę, to będzie ona oznaczała kontynuację Nokii 9 PureView, zatem "9.1" i "PureView" będą pewnikami. Możliwe też, że "5G" stanie się częścią oficjalnej nazwy. Premierę planowano wcześniej na trzeci kwartał 2019 r., jednak by uniknąć negatywnych opinii, takich jak te towarzyszące początkowo wydaniu Nokii 9, HMD Global zamierza przesunąć premierę na czwarty kwartał. Mając na uwadze, że Nokia 9 trafiła do sklepów wiosną tego roku, jest mało prawdopodobne, że zobaczymy jakieś kolosalne zmiany w projekcie w jej aktualizacji 9.1. Prędzej można liczyć na kilka poprawek.

Gwieździsty układ elementów optycznych, czyli znak rozpoznawczy tego modelu, prawdopodobnie będzie wyglądać bardzo podobnie, choć możliwe, że obiektywy i inne elementy mogą zostać ulepszone. Większość zmian nastąpi raczej na froncie. Jedna z plotek głosi, że Nokia 9.1 PureView będzie miała wyświetlacz z otworkiem na aparat - podobny do tego, który widzieliśmy w tym roku w Samsungu Galaxy S10 i czy Nokii X71 HMD Global. W takim wypadku obramowanie będzie mogło zostać znacznie zmniejszone w stosunku do Nokii 9. Na swoim miejscu pozostanie zapewne czytnik linii papilarnych pod ekranem, bowiem jego przeniesienie na tył lub bok urządzenia wydawałoby się krokiem do tyłu.

Reklama

Wracając jeszcze do głównego systemu aparatów - jego liczebność robi wrażenie, ale jakość zdjęć wielu recenzentów nie powaliła. Jest to spowodowane nie tyle sprzętem, co niewydolnym oprogramowaniem, i właśnie ono ma zostać zaktualizowane. Uruchamianie aparatu zajmowało zbyt wiele czasu, a aplikacja niejednokrotnie się wysypywała. HMD wprowadziło wprawdzie aktualizacje naprawiające te wczesne problemy, ale nawet teraz systemowi kamer trudno jest rywalizować z takimi kolosami, jak Samsung Galaxy S10 5G czy Huawei P30 Pro. Inne źródło donosi, że ulepszone będzie nie tylko oprogramowanie, ale i sprzęt. Przede wszystkim mamy się spodziewać poprawy wydajności aparatu, ze szczególnym uwzględnieniem wideo i pracy przy słabym oświetleniu.

Co się zaś tyczy wnętrza, flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 855 najpewniej zostanie na pokładzie. Umożliwi on Nokii 9.1 obsługę 5G. Nie ma natomiast żadnych wiarygodnych plotek związanych z pamięcią wewnętrzną lub ilością RAM-u. Nokia 9 ma 128 GB pamięci wewnętrznej i 6 GB pamięci RAM. Jej sukcesor może mieć więc tyle samo lub więcej.

Jest bardzo prawdopodobne, że na telefonie znajdzie się Android One w nowej wersji Q. Do czwartego kwartału tego roku aktualizacja systemu powinna być już publicznie dostępna. Nie jest znana cena urządzenia. Nokia 9 debiutowała w cenie 700 dolarów, choć można było ją ustrzelić nawet za 500. Jej następca z 5G - jak sądzą niektórzy - może kosztować tyle samo lub więcej, nawet 800 dolarów (ok. 3080 zł).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.androidauthority.com/nokia-9-1-pureview-1013912/

Polecamy również w kategorii Nokia