Microsoft Whiteboard już dostępny w wersji Preview

Microsoft Whiteboard już dostępny w wersji Preview

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:41
05.12.2017
0 komentarzy
1917 wyświetleń

Wiosną tego roku Microsoft zaprezentował nowe narzędzie o nazwie Whiteboard , dzięki któremu w prosty sposób użytkownicy będą mogli wspólnie tworzyć rysunki techniczne, zadania matematyczne, tabele, itd. Whiteboard jawił się później jako wszechstronny Windows Ink dla dużych ekranów. Pojawiły się też informacje, że narzędzie ma dołączyć do Office 365 jeszcze w tym roku. Tak też się stało, choć udostępniona wersja ma na razie charakter poglądowy.

"Udostępniamy dziś aplikację Microsoft Whiteboard Preview - swobodne w użyciu cyfrowe płótno, na kanwie którego ludzie, pomysły i treści mogą łączyć się w kreatywnej współpracy" - pisze zespół Microsoft Whiteboard. "Microsoft Whiteboard Preview został stworzony dla każdego, kto wykazuje się kreatywnością i swobodnym myśleniem przed dojściem do ostatecznego wyniku. Jest przeznaczony dla zespołów, które potrzebują burzy mózgów, udoskonalania pomysłów i współpracy zarówno osobiście, jak i zdalnie, z użyciem wielu urządzeń". Aplikacja oferuje nieograniczoną przestrzeń roboczą, przypominającą niekończącą się białą tablicę do przypinania obrazów, tekstów i zawartości multimedialnej oraz do swobodnego nanoszenia adnotacji. Microsoft postawił też na podejście zespołowe. Podstawową funkcją jest więc możliwość współpracy w czasie rzeczywistym na wielu urządzeniach, zarówno lokalnie, jak i zdalnie.

Microsoft Whiteboard Preview

Microsoft Whiteboard Preview umożliwia pracę w sposób najbardziej naturalny i wygodny dla użytkownika. Aplikację charakteryzuje podejście pen-first, touch-first, obejmujące wsparcie dla płynnych gestów palcami czy rysowanie detali za pomocą pióra. Domyślnie pióra używamy, by sporządzać notatki, rysować precyzyjne ilustracje lub wyszukiwać obrazy w Internecie. Za pomocą gestów dotykowych można z kolei przemieszczać się po różnych sekcjach tablicy, ustawiać kąt wirtualnej linijki czy przeciągać i upuszczać obrazy, aby utworzyć stos zdjęć. "Niezależnie, czy używasz pióra, czy dotyku, Microsoft Whiteboard Preview rozpoznaje twoje intencje i natychmiast oferuje pożądane rezultaty" - dodaje Microsoft.

Jako że mamy rok 2017 i mamy do czynienia z produktem Microsoftu, nie mogło zabraknąć dozy sztucznej inteligencji. Whiteboard rozpoznaje więc dowolne rysunki odręczne i przekształca je w standardowe kształty, dzięki czemu tworzenie świetnie wyglądających tabel, diagramów i schematów blokowych wymaga właściwie tylko ich luźnego naszkicowania. Aplikacja automatycznie zapisuje tablice i pozwala później powrócić do miejsca, w którym skończyliśmy pracę. Tablice można też udostępniać w formie linków, dzięki czemu inni mogą je oglądać lub dodawać swoją zawartość.

Microsoft Whiteboard Preview dostępny jest na razie tylko w angielskiej wersji językowej Windows 10. Wsparcie dla innych języków zostanie dodane w najbliższych miesiącach. Aplikacja jest darmowa dla wszystkich w Windows 10 (i bynajmniej nie tylko dla posiadaczy DUŻYCH ekranów), jednak by współpracować z innymi, wymagana jest subskrypcja Office 365. Strona aplikacji jest już dostępna, jednak link do pobrania prowadzący do polskiego Sklepu Microsoft pozostaje nieaktywny.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.office.com/en-us/2017/12/05/microsoft-whiteboard-preview-the-freeform-canvas-for-creative-collaboration/?eu=true

Polecamy również w kategorii Office 365

Komentarze

Skomentuj

Autor