W zeszłym miesiącu Microsoft wypuścił aktualizację Creators Update dla Windows 10 Team, czyli wyspecjalizowanej wersji systemu dedykowanej Surface Hub. Pośród wielu nowości firma zaprezentowała aplikację Whiteboard, która z ogromnego ekranu Hub czyni w pełni interaktywną białą tablicę do rysowania, pisania, tworzenia prezentacji etc. Padła też obietnica udostępnienia Whiteboard "dla większej liczby urządzeń w tym roku, wraz z ekskluzywnymi funkcjami dla subskrybentów Office 365".
Microsoft nie wyjawił możliwej daty premiery, niemniej jednak aplikacja nieoficjalnym kanałem przedostała się już do sieci. Link do pobrania i sposób instalacji opublikował Windows Blog Italia. Choć nam (podobnie jak wielu czytelnikom włoskiego bloga) nie udało się zainstalować aplikacji opisaną tam metodą, możemy przynajmniej zobaczyć prezentację wideo i przytoczyć szerszy opis funkcjonalności. Whiteboard oferuje wsparcie dla "inteligentnych funkcji" oraz równie "inteligentnego atramentu", by wymienić tylko automatyczne zamienianie rysowanych odręcznie, koślawych rysunków w kształty (np. idealne okręgi) lub odręcznych słupków w czytelne i działające wykresy. Działa to jak gdyby na zasadzie kwantyzacji, ale ze sporym udziałem inteligencji. Mowa jest też o wbudowanym module Bing, który pozwala wyszukiwać grafiki na prawach Creative Commons i umieszczać je na tablicy bez wychodzenia z aplikacji.
Dlaczego właściwie firmy i instytucje miałyby rozważać zastąpienie tradycyjnych tablic gigantycznymi tabletami? Whiteboard prócz wspomnianych funkcji automatycznych przekształceń posiada też opcje wirtualnego lassa do zaznaczania, rozmieszczania i powiększania zawartości, integrację z Bing oraz możliwości współpracy w firmach - pracownicy nie muszą znajdować się fizycznie w tym samym miejscu, by wspólnie tworzyć zawartość. Burza mózgów na odległość? Nie ma problemu. Nietrudno wobec tego zauważyć, że wirtualna tablica zapewnia dużo większą dokładność i elastyczność od rozwiązania tradycyjnego.
Microsoft Whiteboard wobec tradycyjnej tablicy możemy luźno porównać z procesorem tekstu Word wobec kartki papieru i długopisu. Uwagę przykuwa zwłaszcza funkcja stosunkowo niedawno zaprezentowana przez Microsoft. Chodzi o rozpoznawanie odręcznego zapisu matematycznego, na podstawie którego program może opracować krok po kroku rozwiązanie i narysować wykres funkcji. Nie wiemy jeszcze, kiedy aplikacja zadebiutuje na Surface Hub i innych urządzeniach z Windows 10. Niestety, w ostatnich buildach Fall Creators Update brak ku temu jakichkolwiek wzmianek.