Menu kategorii
 • Microsoft Teams - nowy wymiar współpracy w firmie

  Microsoft Teams - nowy wymiar współpracy w firmie

   Amadeusz Labuda
  Amadeusz Labuda
  00:00
  01.01.2018
  1241 wyświetlenie

  Jednym z czynników, które mają największy wpływ na wydajność zespołów w dużych firmach, jest ich zdolność do sprawnej komunikacji i wymiany plików. Oczywiście Skype dla firm jest świetnym ku temu rozwiązaniem, jednak bywa zawodny, zaś jego funkcjonalność opiera się głównie na możliwości przeprowadzania rozmów głosowych. Microsoft, zdając sobie z tego sprawę, postanowił więc stworzyć aplikację bardziej przydatną w pracy przedsiębiorstw, skutkiem czego powstał Microsoft Teams – biznesowy kombajn będący odpowiedzią na potrzeby użytkowników. O ile Skype dla firm porównać można do specjalistycznego noża, o tyle Teams najbardziej zbliżony jest w takim porównaniu do szwajcarskiego scyzoryka – głównie za sprawą swojej integracji z elementami pakietu Office 365.

  Prawdę powiedziawszy, potęga aplikacji Teams tkwi w tym, że łączy ona w jednym miejscu wszelkie najważniejsze dla wydajnej pracy usługi Microsoftu. Za jej pomocą umówić możemy się na spotkania, przesłać niezbędne pliki czy też odbyć rozmowę z innymi członkami zespołów. Bardzo przydatne w organizacji pracy całej grupy jest możliwość przeprowadzenia grupowego czatu w ramach kanałów przynależnych do ściśle określonych zespołów. Osoby raczej nieprzychylne aplikacji Microsoftu zwykły nazywać Teamsa nakładką na SharePointa i mają w tym w sumie sporo racji, jednak w tym najlepszym możliwym sensie – największą bowiem bolączką SharePointa był brak intuicyjnej obsługi, która przestaje mieć w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie. Co przy tym istotne, już niebawem możliwości oferowane przez Skype dla firm zostaną wchłonięte przez Microsoft Teams, jeszcze bardziej zwiększając potencjał tej jakże wygodnej aplikacji. Co więcej, Teams eliminuje potrzebę otwierania innych narzędzi pakietu Office 365 w osobnych programach czy zakładkach przeglądarki, bowiem Office Online, Planner, czy nawet Power BI są po prostu otwierane w ramach programu Teams.

  Oczywiście już na pierwszy rzut oka da się stwierdzić, że Microsoft Teams jest wręcz wzorowym konkurentem dla powstałego wcześniej programu Slack. Po głębszej jednak analizie okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta – dzieje się tak z pewnego dosyć prozaicznego powodu, otóż rozwiązania te adresowane są do różnych klientów. Krótko mówiąc, Slack skupia się wyłącznie na byciu aplikacją komunikacyjną, podczas gdy Teams wykonuje dodatkowo rozliczne czynności, niedostępne w przypadku swojego rywala. Oczywiście aby skorzystać z aplikacji Microsoftu, konieczne jest posiadanie odpowiedniego pakietu biznesowego Office (aczkolwiek rozwiązanie to planowane było początkowo jedynie dla planów Enterprise E1, E3 oraz E5). Jeśli zaś chodzi o dostępność na konkretnych platformach, z dobrodziejstw Microsoft Teams skorzystać możemy nie tylko w przypadku przeglądarki i PC, lecz również na Androidzie, iOS a nawet Windows 10 Mobile. W tym dziale portalu CentrumXP przedstawiamy Wam wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z obsługą aplikacji Microsoft Teams.

  Microsoft Teams w praktyce


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Teams