Microsoft Graph z nowościami dla deweloperów

Microsoft Graph z nowościami dla deweloperów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:54
06.05.2019
840 wyświetleń

Microsoft Graph to jeden z głównych tematów nie tylko na tegorocznym Microsoft Build, ale i na wielu poprzednich edycjach. Tym razem sporo uwagi w swoich keynote'ach poświęcili mu zarówno Satya Nadella, jak też Rajesh Jha. W dużym skrócie chodziło o to, jak Graph wspomaga inteligentne, zorientowane na ludzi doświadczenia w produktach Microsoft oraz w aplikacjach i usługach partnerów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z dzisiejszych ogłoszeń i zapowiedzi w tym obszarze.

Ogólna dostępność Microsoft Graph data connect

Microsoft Graph data connect został stworzony, by pomóc firmom i dostawcom oprogramowania tworzyć nową klasę napędzanych wglądami aplikacji z użyciem dużych zestawów danych. Dawniej było to wyzwaniem z wielu powodów - wymagało specjalnych wysiłków od programistów, także jeśli chodzi o troskę o prywatność klientów. Microsoft Graph data connect rozwiązuje te problemy za pomocą skalowalnego dostępu do danych, drobiazgowej kontroli nad danymi, do których aplikacja może mieć dostęp, szczegółowych zasad kontrolowanych przez administratorów oraz specjalnych usług Azure. Dokumentację można przejrzeć tutaj.

Microsoft Graph toolkit w publicznej wersji zapoznawczej

Dziś padł również komunikat o dostępności Microsoft Graph toolkit w wersji public preview. Ów zestaw narzędzi wspierany jest przez React, Angular i inne frameworki JavaScript. Dzięki niemu wystarczy tylko kilka linijek kodu, by do aplikacji dodawać webowe komponenty Microsoft Graph, takie jak pliki, zadania i elementy kalendarza. Wersja preview udostępniona została w GitHub.

W oczekiwaniu na łączniki Microsoft Graph

API dostępne dla Microsoft Graph umożliwiają dostęp do danych i możliwości Microsoft 365 zewnętrznym aplikacjom i usługom. Łączniki (Microsoft Graph connectors) działają na odwrót, tj. oferują naszym danym i możliwościom dostęp do aplikacji i usług Microsoft 365. Kanonicznym tego przykładem jest działanie Microsoft Search. Na chwilę obecną łączniki dostępne są jedynie w wersji private preview wymagającej zaproszenia, ale ich zasięg zwiększy się w tym roku, w okolicach konferencji Ignite 2019.

Inne zmiany

Microsoft ogłosił też inne zmiany wokół Microsoft Graph, m.in. czytelniejszą dokumentację, obsługę API w wersji beta, łatwiejsze użycie Microsoft Authentication Libraries (MSAL) w Microsoft Graph, ogólną dostępność zestawów danych i zasobów Azure Active Directory (Azure AD) oraz zasobu secureScore. Dość ciekawym punktem jest też to, że Microsoft Graph po raz pierwszy wyszedł poza granice Microsoft 365 i został wyposażony w (na razie zapoznawczy) dostęp do zestawów danych z Dynamics 365 Business Central. Pozwala to dodawać do aplikacji opartych na Microsoft Graph informacje o klientach, dostawcach i finansach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://developer.microsoft.com/en-us/office/blogs/build-2019-microsoft-graph-powers-the-microsoft-365-platform/

Polecamy również w kategorii Microsoft 365