Microsoft Fluid Framework wprowadzony do Outlook i Office.com

Microsoft Fluid Framework wprowadzony do Outlook i Office.com

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2020, 12:55 PM

Liczba odsłon: 2930

Office przyszłości. Tak można w dużym skrócie opisać Fluid Framework zapowiedziany na zeszłorocznej konferencji Build i udostępniony w wersji Preview na konferencji Ignite. „Płynny” Framework określany jest jako nowa technologia oraz zestaw doświadczeń, które sprawiają, że współpraca z różnych miejsc staje się bezproblemowa, i usuwają bariery między aplikacjami. Na trwającej teraz konferencji Build 2020 padły kolejne ogłoszenia. Fluid Framework trafił do pierwszych aplikacji pakietu Office.

Współpraca w miejscu pracy podlega ciągłej ewolucji, a ostatnio stała się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Microsoft jak zwykle szuka sposobów, by ją usprawniać. Gigant nieustannie zbiera feedback od firm, deweloperów i użytkowników końcowych. Pojawiła się np. opinia, że Fluid Framework daje możliwość uproszczenia bieżących zadań i odblokowuje nową wartość, która jest istotna dla scenariuszy pracy. Obecnie trwa proces implementacji jego rozwiązań w powszechnie używanych przepływach pracy. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie komponentów Microsoft Fluid w wersji zapoznawczej.

Bezpośrednio w e-mailu w Outlook w przeglądarce twórz połączone składniki, które pozwolą ci wyrazić idee i rozwiązywać problemy biznesowe. Fluid Components posiadają wiele form — tabel, wykresów, list zadań i nie tylko. Łatwo wstawiaj szeroki wachlarz składników wprost do e-maili i wykresów. Uprawnienia i dostęp są zarządzane automatycznie, a dane są łatwe w użyciu i późniejszym znalezieniu.
— Dan Zarzar, Microsoft Tech Community

Składniki Fluid pozostają aktualne niezależnie od aplikacji Office, w których są hostowane. W przeciwieństwie jednak do dokumentów składniki są wstawiane i renderowane na miejscu. Nie klikamy ich, aby przejść do nowej karty w przeglądarce. Składnik zobaczymy zawsze w jego kontekście i możemy natychmiast zacząć go edytować.

Składniki te pokazują, co jest możliwe z Fluid Framework — współpraca wykraczająca poza pojedynczy dokument. Z biegiem czasu framework będzie dalej ewoluował, a wsparcie dla jego komponentów pojawi się w kolejnych aplikacjach, m.in. Microsoft Teams.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia