Majowa aktualizacja dostępna dla wszystkich! To był tydzień z Microsoft 119

Majowa aktualizacja dostępna dla wszystkich! To był tydzień z Microsoft 119

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 5/29/2020, 2:40 PM

Liczba odsłon: 2679

Drodzy Czytelnicy i Widzowie! Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft. W ostatnich dniach nastąpiło najważniejsze wydarzenie tej wiosny — wydanie półrocznej aktualizacji Windows 10 May 2020 Update. Dostarczamy Wam wszystkich najważniejszych informacji na jej temat. Poruszymy też tematy aktualizacji Microsoft Edge, okrągłej rocznicy słynnego Pasjansa, nowej aplikacji z ustawieniami rodzinnymi Xbox oraz kolejnego wkładu Microsoftu w Open Source. Zapraszamy do lektury!

May 2020 Update dostępny dla wszystkich

No to się doczekaliśmy! Najdłużej rozwijana aktualizacja Windows 10 została wydana w środę wieczorem. May 2020 Update, oznaczony też jako Windows 10 20H1 i wersja 2004, debiutował w programie Windows Insider w lutym 2019 roku. Przez ponad 15 miesięcy otrzymywał nowe funkcje i poprawki, początkowo w ramach opcji Skip Ahead, by przejść następnie przez wszystkie kręgi programu. Czas ten pozwolił Microsoftowi dopiąć wszystko na ostatni guzik. I o to jest!

To był tydzień z Microsoft #119

Z naszych artykułów dowiecie się wszystkiego o majowej aktualizacji: dla kogo jest dostępna, co nowego wprowadza (pełna i skrócona lista zmian), co zostało usunięte oraz jak pobrać i zainstalować May 2020 Update. Zapraszamy do lektury:

Windows 10 May 2020 Update oficjalnie wydany!

Pełna lista zmian w Windows 10 May 2020 Update

Najciekawsze nowości w Windows 10 May 2020 Update

Jakie funkcje zostały usunięte z May 2020 Update?

Microsoft Edge z dużą aktualizacją wersji Stable

Microsoft Edge w kanałach Canary i Dev otrzymuje aktualizacje odpowiednio codziennie i co tydzień, w kanałach Beta i Stable — nieco rzadziej. Ostatnia aktualizacja z nowymi funkcjami dla wydania stabilnego datowana jest na 13 kwietnia. Na nową trzeba było czekać do 21 maja. Ale warto było. Aktualizacja jest jedną z największych od czasu premiery w styczniu. Oprócz nowości funkcjonalnych zawiera też łatki bezpieczeństwa i nowe zasady konfiguracji.

To był tydzień z Microsoft #119

W ogólnodostępnej wersji 83.0.478.37 przeglądarka posiada kilkanaście nowości, w tym ulepszenia z zakresu prywatności i bezpieczeństwa dzięki usłudze Microsoft Defender SmartScreen, opcja wykluczania tylko niektórych plików cookies z automatycznego czyszczenia po zamknięciu przeglądarki, automatyczne przełączanie profili, synchronizacja rozszerzeń, autokorekta adresów i zapytań wyszukiwania i nie tylko. Szczegółową listę zmian wraz z opisami znajdziecie w naszym artykule.

Warto też wspomnieć o wbudowanej w Edge grze, która jest już dostępna dla wszystkich. Możemy w nią zagrać, gdy akurat mamy wolną chwilę albo utraciliśmy połączenie z Internetem. Zasady są proste. Wybieramy postać i staramy się dopłynąć jak najdalej, omijając przeszkody i innych surferów, łapiąc dopalacze szybkości, monety, ocalając psy i najeżdżając na skocznie. Sterowanie odbywa się za pomocą strzałek, myszy, dotyku lub gamepada. Sprawdźcie, jak włączyć Surf Game i jakie są dostępne tryby.

30 urodziny Pasjansa

Trudno o bardziej kultową grę na Windows niż Pasjans. Sprawca zmarnowanych roboczogodzin, przyczyna słynnych zwolnień i aplikacja, która na początku lat 90. uczyła użytkowników podstaw interfejsu graficznego. Przekonał do siebie nawet największych gamingowych sceptyków. Do Windows trafił po raz pierwszy 22 maja 1990 roku. Microsoft Solitaire obchodził w tym tygodniu 30 urodziny i należy mu się chwila uwagi!

Microsoft Solitaire jest dodawany do systemów Windows od czasu Windows 3.0. Sama gra została napisana w 1989 roku. Oprócz elementu rozrywki gra pełniła dla Microsoftu ważną funkcję. Pomagała użytkownikom zapoznać się z interfejsem graficznym, który 30 lat temu był dla wielu nowością. Pasjans wykorzystywał takie techniki, jak przeciągnij-i-upuść, które były też używane w systemie. Pasjans jest jednym z trzech najczęściej używanych programów Windows — wraz z Wordem i Excelem. Bywał też obiektem kontrowersji. Uważa się go za przyczynę spadku produktywności pracowników. Znana jest historia zwolnienia pracownika w 2006 roku, gdy ówczesny burmistrz Nowego Jorku nakrył go grającego właśnie w tę grę.

To był tydzień z Microsoft #119

W swojej najnowszej odsłonie, Microsoft Solitaire Collection, gra przyciąga ponad 35 miliony użytkowników każdego miesiąca, pochodzących z ponad 200 regionów i mówiących w ponad 65 językach. Po 30 latach od premiery Pasjans jest nadal jedną z najczęściej uruchamianych gier. Na całym świecie gra w niego codziennie ponad 100 milionów osób. Przez samą tylko ostatnią dekadę przyciągnął ponad pół miliarda graczy. W ubiegłym roku został wprowadzony do Video Game Hall of Fame.

Nowa aplikacja mobilna Xbox Family Settings

Ustawienia kontroli rodzicielskiej na Xbox One nie są nowością. Już parę lat temu można było skonfigurować je na stronie zarządzania kontem Microsoft lub w aplikacji mobilnej Microsoft Launcher. Microsoft wprowadza tymczasem nową aplikację na Androida i iOS dedykowaną właśnie konsoli — Xbox Family Settings.

To był tydzień z Microsoft #119 To był tydzień z Microsoft #119 To był tydzień z Microsoft #119

Xbox Family Settings pomaga rodzicom i opiekunom dzieci zarządzać ich czasem spędzanym na konsoli poprzez aplikację na urządzenia mobilne. Zapewnia prosty sposób na utworzenie konta dziecka i dostosowanie ustawień rodzinnych związanych z konsolą Xbox. Główne funkcje to limity czasu przed ekranem, filtry treści, ustawienia gry i komunikacji oraz raporty aktywności. Aplikacja jest już dostępna w wersji testowej. Z naszego tekstu dowiecie się, jak ją pobrać i jakie są jej dodatkowe możliwości.

Kolejny produkt Microsoftu jako Open Source

Po otwarciu źródeł MS-DOS 1.25 i 2.0 na GitHub w zeszłym roku Microsoft przechodzi na Open Source z kolejnym historycznym produktem. Chodzi tu o interpreter GW-BASIC, wydany prawie 40 lat temu na komputery IBM PC. Opublikowany kod pochodzi z wydania GW-BASIC z 10 lutego 1983 roku. To trochę dawno, dlatego trzeba przytoczyć nieco historii. W roku wydania Bjarne Stroustrup był w trakcie tworzenia pierwszej wersji C++, ARPANET zestandaryzował TCP/IP, Borland zapowiedział Turbo Pascal (stworzony przez Andersa Hejlsberga, który później dołączył do Microsoft i stworzył J++, C# i TypeScript). 1983 był też rokiem, w którym AT&T wypuścił UNIX System V R1, ukazał się BSD 4.2, wprowadzając po raz pierwszy pseudoterminal (protoplastę ConPTY w Windows z 2018 roku). Microsoft wypuścił natomiast MS-DOS 2.0 i GW-BASIC.

To był tydzień z Microsoft #119

Co ciekawe, jak większość oprogramowania z lat 70-80 interpreter GW-BASIC oraz MS-DOS zostały napisane w czystym asemblerze. Microsoft GW-BASIC Interpreter to już prawdziwy informatyczny zabytek, którego kod na pewno chętnie przejrzą zaawansowani programiści. Źródła zostały udostępnione — jak zwykle — na platformie GitHub.

Na tym kończymy przegląd wydarzeń z ostatnich dni. Dzięki, że byliście z nami. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia