Klasyfikacja systemu

Klasyfikacja systemu

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 1/28/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 19638

Klasyfikacja systemu pokazuje wydajność konfiguracji sprzętowej wyrażoną w postaci liczby nazywanej wynikiem podstawowym. Wyższy wynik podstawowy oznacza, że komputer pracuje wydajniej niż zestaw z niższym wynikiem podstawowym, zwłaszcza podczas wykonywania bardziej zaawansowanych zadań i wymagających większej ilości zasobów. Główne składniki sprzętowe otrzymują indywidualny wynik częściowy, zaś wynik podstawowy komputera jest najniższym wynikiem składowym. Na przykład jeśli najniższy wynik częściowy wynosi 2,6, to klasyfikacja podstawowa komputera równa jest dokładnie tyle samo. Wynik podstawowy nie jest średnią wyników częściowych. W założeniu znajomość wyniku podstawowego ma pozwalać na zakup oprogramowania i gier, bez obaw, że nabyte oprogramowanie nie będzie działać na naszym komputerze.

Jak sprawdzić, jaką wydajność ma nasz komputer? Klikamy prawym przyciskiem myszki ikonę Komputer i wybieramy Właściwości. W sekcji System znajdziemy Indeks wydajności systemu Windows i liczbę znajdującą się obok – to nasz wynik podstawowy. Kliknijmy ten odnośnik, aby przenieść się do widoku wyników składowych. Pierwsza klasyfikacja tworzona jest już podczas instalacji systemu, ale możemy ją przeprowadzić w dowolnym momencie. Kiedy wymienimy któryś z podzespołów w naszym komputerze, system wyświetli monit o konieczności aktualizacji klasyfikacji.

Klasyfikacja szczegółowa systemu

Na stronie szczegółowych wyników możemy zobaczyć, który z elementów komputera ma najmniejszy współczynnik wydajności i należałoby pomyśleć o jego wymianie. W Windows 7 zwiększono górny zakres klasyfikacji aż do 7,9 punktów, aby nadążyć za postępem technologicznym. Wynik powyżej 4 możemy uznać już za całkiem przyzwoity.

Aby zaktualizować nasz wynik, klikamy odnośnik Ponownie uruchom ocenę – Windows 7 przeprowadzi ponowny test wydajności i zaktualizuje wynik punktowy dla naszego komputera.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia