Zapisywanie i publikowanie gotowego projektu

Zapisywanie i publikowanie gotowego projektu

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 3/22/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7725

Gdy już stworzymy swój własny materiał filmowy, z pewnością będziemy chcieli zaprezentować go szerszej publiczności. Windows Live Movie Maker w bardzo prosty sposób pozwala na zapisywanie plików wideo w nim utworzonych, oraz na publikację ich w Internecie. A ponieważ jest to bardzo prosta czynność, nie traćmy czasu i bierzmy się do roboty.

Zanim utworzymy plik wideo zapiszmy projekt, na wypadek, gdyby potrzebne były korekty w przyszłości. Na pasku tytułu wybieramy ikonkę Zapisz projekt. Wskazujemy miejsce pliku i klikamy przycisk Zapisz. Czas na właściwą operację. Na wstążce Strona główna odnajdujemy sekcję Udostępnianie. Po rozwinięciu listy standardów, mamy do wyboru osiem podstawowych formatów zapisu (pobranie dodatków plug-in pozwala rozszerzyć tę listę o nowe formaty).

Wybranie pozycji YouTube spowoduje umieszczenie filmu bezpośrednio na łamach popularnego serwisu wideo. Wymagane będzie od nas posiadanie konta w serwisie, co program wyrazi pytaniem o nazwę użytkownika i hasło w serwisie YouTube. Wykonując dalsze kroki zgodnie z poleceniami intuicyjnego kreatora, przygotowujemy materiał do konwersji na format używany w YouTube i czekamy, aż film zostanie wgrany na serwer.

Następną pozycją jest Standard HD (1080p), który jest najlepszym jakościowo formatem oferowanym przez program bez użycia zewnętrznych dodatków. Materiał taki będzie wyglądał dobrze nawet na dużym telewizorze panoramicznym. Pamiętajmy jednak, że jakość wiąże się z objętością pliku wideo, a dłuższy materiał zapisany w standardzie HD, może zajmować nawet kilka gigabajtów na dysku. Nagraj dysk DVD to funkcja zapisu w jakości standardowych płyt DVD-Video. Jakość i stopień kompresji są tak dobrane, aby zmieścić film o standardowej dla tego formatu długości 1,5 – 2 godzin na jednej płycie DVD.

Ostatni wiersz ikon to zapis Standard HD (720p), który jest uboższą wersją Standardu HD (1080p). Jakość w tym wypadku jest nieco mniejsza, poprzez obniżenie rozdzielczości obrazu, ale przy tym mniejszy jest też plik wyjściowy. Panoramiczny (480p) nie różni się w gruncie rzeczy parametrami od tego oferowanego przez funkcję Nagraj dysk DVD, z tą różnicą, że w tym wypadku zapisujemy plik wyjściowy jedynie na dysku (nie na płycie DVD). Kolejna pozycja - Standardowa rozdzielczość to obraz w rozmiarze 640 x 480 pikseli, który możemy pamiętać z pierwszych monitorów kineskopowych dla komputerów domowych. Jakość w tym wypadku nie jest na najwyższym poziomie, niemniej wciąż nadaje się do prezentacji dla celów amatorskich (obraz nie będzie zauważalnie gorszy, niż w przypadku DVD-Video).

Dla urządzenia przenośnego lub telefonu komórkowego – tak nazywa się przedostatnia opcja zapisu materiału wideo w programie Windows Live Movie Maker. Rozdzielczość 320 x 240 pikseli jest zadowalająca dla przeciętnego telefonu komputerowego, choć coraz więcej telefonów, zwłaszcza dotykowych, obsługuje już rozdzielczość 800 x 600. Pliki zapisane w tym formacie będą ponad pięciokrotnie mniejszej objętości, niż zapisane w Standard HD (1080p). Ostatnia z pozycji - Dla poczty e-mail lub wiadomości błyskawicznych, zapewnia rozdzielczość, jak w poprzednim przypadku, jednak kompresja obrazu została zwiększona aż pięciokrotnie. Film w takim formacie nadaje się wyłącznie do celów czysto poglądowych.

Formaty publikacji projektu

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia