Dodawanie i dostosowywanie ścieżki dźwiękowej

Dodawanie i dostosowywanie ścieżki dźwiękowej

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 3/19/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 11381

Film bez ścieżki dźwiękowej z pewnością nie zainteresuje odbiorców tak, jak powinien. Jednak same dźwięki nagrane kamerą nie zawsze muszą być atrakcyjne, czasami trzeba też niepotrzebne wyciąć. Warto zatem dodać jakąś ścieżkę melodyczną, lub może efekty dźwiękowe zapisane w plikach dźwiękowych.

Pliki dźwiękowe dodajemy do filmu na dwa sposoby. Pierwszą możliwością jest zaimportowanie pliku dźwiękowego domyślnie zaczynającego się wraz z filmem. Ze wstążki Strona główna wybieramy polecenie Dodaj muzykę i wskazujemy wybrany plik. Po wgraniu zostanie zaimportowany i umieszczony na początku filmu. Możemy jednak kliknąć strzałkę obok ikony Dodaj muzykę i z listy wybrać pozycję Dodaj muzykę w bieżącym punkcie, dzięki czemu dany dźwięk zostanie wstawiony dokładnie w miejscu osi czasu, w którym obecnie znajduje się kursor.

Narzędzia dźwięku

Niezależnie jednak od tego, z którego sposobu skorzystamy, po wybraniu danego dźwięku na osi czasu możemy zmodyfikować jego ustawienia. Na pasku wstążek pojawi się nowa – Narzędzia muzyki i zakładka Opcje. Po wybraniu jej uzyskujemy dostęp do następujących narzędzi edycyjnych. Przycisk Głośność muzyki pozwala użyć suwaka regulującego natężenie dźwięku. Listy wyboru Wzmacnianie i Zanikanie pozwalają na ustawienie płynnego narastania i ściszania dźwięku, co pozwala na tworzenie płynnych przejść między utworami i uniknięcie gwałtownego rozpoczęcia utworu przy ujęciu, które jest raczej spokojne. Podziel to z kolei funkcja pozwalająca na podzielenie danego utworu na kilka części. Każdy z nich na osi czasu będzie traktowany jako oddzielny utwór, który można niezależnie edytować. Ostatnie trzy pola: Czas rozpoczęcia oznacza miejsce na osi czasu, od którego ma rozpocząć się odtwarzania utworu; Punkt początkowy pozwala zdefiniować, od jakiego momentu utworu będzie on odtwarzany; Punkt końcowy oznacza miejsce w utworze, na którym zakończy się jego odtwarzanie. Domyślnie wartości będą ustawione na odtworzenie całego utworu od początku trwania filmu. Po wybraniu konkretnych wartości klikamy odpowiadający jej przycisk po lewej, aby wprowadzić nowe dane na stałe.

Na sam koniec wróćmy jeszcze do wstążki Strona główna. Po wstawieniu utworu do projektu, będziemy mogli dopasować czas wyświetlania przykładowo pokazu slajdów do czasu trwania utworu. Wystarczy kliknąć ikonę Dopasuj do muzyki. Ikona wyżej – Miks audio – pozwala dopasować proporcje głośności między ścieżką dźwiękową importowanych plików wideo, a głośnością utworów muzycznych wstawionych do projektu. Suwakiem regulujemy wartość proporcji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia