Dodawanie tekstu

Dodawanie tekstu

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 3/21/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 20921

Aby urozmaicić nasz film tworzony przy pomocy programu Windows Live Movie Maker warto dodać do niego napisy. Począwszy od napisu tytułowego, poprzez podpisy pod zdjęciami, skończywszy na napisach końcowych. Narzędzia dodawania tekstu w programie są dość rozbudowane i posiadają sporo opcji konfiguracyjnych. Dodaliśmy już w poprzednich artykułach obrazy, dźwięki, efekty przejść, czas zabrać się zatem za narzędzia tekstowe.

Na początek warto dodać tytuł do naszego filmu. Klikamy zatem przycisk Tytuł na wstążce Strona główna. Pojawia się wstęga kontekstowa: Narzędzia tekstoweFormatowanie. Oprócz standardowego wyboru kroju czcionki, możemy wybrać także stopień jej przezroczystości, klikając przycisk Przezroczystość i wybierając suwakiem żądany poziom. Edytuj tekst pozwala na powrót do trybu wpisywania tekstu, polami wyboru po prawej wybieramy moment rozpoczęcia wyświetlania slajdu tytułowego (najczęściej oczywiście będzie to początek filmu, czyli czas 0:00), oraz czas wyświetlania tytułu. Po prawej stronie znajdziemy natomiast sekcję, pozwalająca na urozmaicenie tekstu animacją.

Pozostałe dwa tryby wstawiania elementów tekstowych – Podpis i Napisy końcowe mają dokładnie takie same funkcje i opcje formatowania, jak omówione powyżej. Dla napisów końcowych jedyną zmianą będzie większy obszar na wpisywany tekstu, oraz efekt wejścia, który domyślnie ustawiony będzie na Przewinięcie – bardziej pasujące do tego elementu filmu.