Menu kategorii
 • Excel - jak usunąć spacje?

  Excel - jak usunąć spacje?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  12:00
  29.07.2019
  46563 wyświetlenia

  Może się zdarzyć, że wprowadzone do Excela dane - przykładowo skopiowane z innego źródła - zawierają zbędne spacje. Nie tylko obniżają one czytelność, ale czasem też uniemożliwiają obliczenia. Spacji na szczęście nie musimy pozbywać się ręcznie, zwłaszcza kiedy mamy w arkuszu duży zestaw danych. W tym poradniku pokażemy Wam dwa proste sposoby na pozbycie się zbędnych spacji z tekstu i liczb.

  Jak usunąć zbędne spacje?

  Jeżeli w tekście znajdują się zbędne spacje, ale nie chcemy pozbywać się ich wszystkich, by tekst zlał się w jeden ciąg, możemy usunąć wszelkie dodatkowe spacje poza pojedynczymi spacjami oddzielającymi słowa.

  1. Przechodzimy do nowej komórki - w naszym przypadku będzie to B2 - i wprowadzamy do niej formułę: =USUŃ.ZBĘDNE.OSTĘPY(A2), a następnie przyciskamy Enter. A2 w nawiasie to oczywiście komórka ze zbędnymi spacjami.
  2. Jak usunąć spacje - Excel

  3. W efekcie zostaną usunięte wszelkie zbędne odstępy, a ciągi znaków będzie oddzielać tylko pojedyncza spacja.
  4. Jak usunąć spacje - Excel

  Jak usunąć spacje z liczb?

  Jeśli chcemy pozbyć się wszystkich spacji niezależnie od tego, czy chodzi o liczbę, czy jakikolwiek inny ciąg znaków, możemy to zrobić w prosty sposób.

  1. Zaznaczamy zakres komórek, z których chcemy usunąć spacje i wykonujemy na klawiaturze skrót Ctrl + H.
  2. Jak usunąć zbędne spacje - Excel

  3. W okienku Znajdowanie i zamienianie, które się otworzy, w polu Znajdź wprowadzamy jedną spację, zaś pole Zamień na: pozostawiamy puste. Następnie klikamy przycisk Zamień wszystko.
  4. Tym sposobem wszystkie spacje w zaznaczonym obszarze zostały usunięte (technicznie rzecz biorąc, zamienione na brak jakiegokolwiek znaku).
  5. Jak usunąć zbędne spacje - Excel


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porady Excel 2019