Menu kategorii
 • Eksplorator plików z nowym wyglądem?

  Eksplorator plików z nowym wyglądem?

   Mateusz Miciński
  Mateusz Miciński
  12:00
  22.07.2020
  2723 wyświetlenia

  Systemowa przeglądarka plików, czyli Eksplorator plików, jest narzędziem, które praktycznie od kilkunastu lat nieustannie wygląda i działa tak samo. Poza dodaniem wstążki w miejsce menu narzędziowego, tak naprawdę na przestrzeni ostatnich edycji systemów Windows, niewiele się w Eksploratorze zmieniło. Niestety, nie wpisuje się on w ideę Fluent Design, a w ciemnym motywie systemowym wygląda przeciętnie. Systemowy Eksplorator jest jednym z nielicznych przestarzałych narzędzi, z którymi Microsoft nic nie robi. Czy aby na pewno?

  Już kilka lat temu słyszeliśmy, a później widzieliśmy, Eksplorator plików w wersji UWP. Niestety projekt ten nigdy nie ujrzał światła dziennego i nie doczekał się finalnej wersji. Wczoraj z kolei pisałem, że gigant pracuje nad systemem Windows 10X, który nie będzie posiadał na swoim pokładzie klasycznego Eksploratora, a w zamian niego nowy, prosty i pasujący do Fluent Design. To jednak dotyczy, tak jak wspomniałem, Windows 10X. Co z pełnoprawnym Windows 10?

  Wczoraj Microsoft opublikował post na blogu z nowościami w przeglądarce Edge, o których dzisiaj pisaliśmy. W opublikowanym artykule Microsoftu znajduje się screen, który ukazuje drogę, w kierunku której zmierza wygląd systemowej przeglądarki plików. Sam zrzut nie ujawnia zbyt wiele. Widzimy na nim klasyczny widok Eksploratora z zawartością pulpitu. Kolorystyka całego okna została sprowadzona do jednej barwy (w tym przypadku jasnoszarej), poza obszarem zawartości katalogu (kolor biały). Samo pole lokalizacji i wyszukiwarki także przeszły delikatny lifting, a ikony po lewej stronie zostały ujednolicone. Z kolei na pasku tytułowym brakuje nazwy katalogu, w jakim się znajdujemy, oraz narzędzi Szybki dostęp. Są one zapewne ukryte pod strzałką. Widać także zmiany w obrębie wstążek. Są one płaskie i zdecydowanie większe. Niestety wstążki są zwinięte i nie mamy możliwości podejrzenia wyglądu ich zawartości. Warto jeszcze dodać, że widoczne są nowe ikony katalogów.

  Nowy i stary Eksplorator plików

  Widoczne zmiany to tak naprawdę tylko delikatne poprawki wyglądu. Owszem, tak przedstawiony Eksplorator plików zdecydowanie lepiej pasuje do Fluent Design, jednak daleko mu do nowoczesnego i przyjemnego dla oka interfejsu użytkownika. Kiedy możemy się spodziewać nowego wyglądu Eksploratora? Nieprędko. Na pewno jako pierwsi otrzymają go do testów uczestnicy Windows Insider. Mam nadzieję, że już w jednej z kolejnych kompilacji.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2020/07/21/whats-new-in-microsoft-edge-july-2020-microsoft-inspire-edition/

  Polecamy również w kategorii Windows 10