Cortana, Azure i Office 365 także w samochodach BMW i Nissan

Cortana, Azure i Office 365 także w samochodach BMW i Nissan

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/6/2017, 3:33 AM

Liczba odsłon: 2236

Jedna z ostatnich wiadomości w ubiegłym roku to zapowiedź integracji Skype dla Firm i Cortany z serią 90 przez Volvo. Chętnych, by zaprzegnąć wirtualną asystentkę za cztery kółka jest jednak więcej. Korzystając z trwających targów CES 2017, swoje plany wyjawili też inni wiodący producenci - Nissan i BMW.

Nissan ściśle współpracuje z Microsoft nie tylko nad wprowadzeniem asystentki do swoich pojazdów. Jest to zaledwie część szerszego systemu Connected Vehicle Platform, w którego skład wchodzić będzie Azure, Cortana i Office 365. Jak wynika z zaprezentowanej koncepcji, Cortana będzie adaptować się do preferencji kierowcy i pasażerów pojazdu. Nissan swą wizję przedstawił w wideo. Prócz typowych zapytań pokroju "co mam w harmonogramie", gdzie Cortana sięga do Kalendarza i przedstawia zaplanowane terminy, Nissan pokazał też możliwości asystentki w zakresie podpowiedzi nawigacyjnych, znajdowania skrótów czy nawet pobierania zaktualizowanych map. W pewnym momencie Cortana pyta nawet, "czy zarezerwować miejsce parkingowe"?

Podobną zapowiedź przygotował również BMW, prezentując wizję "inteligentnej łączności", która zakłada aktywną rolę cyfrowej asystentki w samochodach przyszłości. Niemiecki gigant motoryzacji zamierza przedstawić usługi, które pozwolą kierowcom przyszłych samochodów automatycznych zoptymalizować sposoby, w jakie planują swoje codzienne aktywności. Jednym z przykładów jest rozszerzona kontrola gestami (augumented gesture control), dzięki której kierowca może np. wskazać budynek, obok którego przejeżdża, by otrzymać na jego temat informacje, podczas gdy samochód kontynuuje swoją trasę. Podobnych funkcji mamy się spodziewać także w związku z kontrolą za pomocą głosu: "System prezentowany na CES 2017 jest wewnątrz-samochodową aplikacją Microsoft Cortana. Znaczy to, że kontrolowane poleceniami głosowymi możliwości oferowane już przez Cortanę na komputerach domowych lub smartfonach w przyszłości będą dostępne na pokładzie BMW. Przykładowo, BMW Connected może w drodze dostarczać przypomnień o nadchodzących wydarzeniach, dla których nie ustalono jeszcze lokacji, a Cortana może zostać wykorzystana do zarekomendowania odpowiedniej restauracji i zarezerwowania stolika".

Microsoft oznajmił, że chce wprowadzić Connected Vehicle Platform w fazę poglądową jeszcze w tym roku. Firma udostępnia swoją technologię chmurową, która pomaga producentom budować samochody autonomiczne ze zintegrowaną nawigacją i inteligencją w postaci Cortany. "Microsoft nie buduje własnego połączonego samochodu" - tłumaczy Peggy Johnson z Microsoft - "Chcemy raczej pomóc producentom aut w tworzeniu rozwiązań dla samochodów połączonych, które gładko wpasowują się w ich marki".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia