Cortana w nowej usłudze planowania spotkań - Scheduler for Microsoft 365

Cortana w nowej usłudze planowania spotkań - Scheduler for Microsoft 365

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/8/2021, 7:41 PM

Liczba odsłon: 1946

Jeśli czujecie, że spotkania online zajmują Wam coraz więcej czasu, to... nie jesteście odosobnieni. Według statystyk podanych przez Microsoft w ciągu tygodnia spotkania zajmują średnio 148% więcej czasu. W zapanowaniu nad tym pomóc ma nowa usługa giganta — Scheduler. Wykorzysta on sztuczną inteligencję i rozpoznawanie mowy/języka naturalnego, a także asystentkę Cortanę, by pomóc w planowaniu i zarządzaniu kalendarzem Outlook. Scheduler jest dostępny od dziś. Sprawdzamy, co na jego temat przekazał Microsoft.

Scheduler (czyli z angielskiego "harmonogram" lub "program planujący") rozumie to, co piszemy, dlatego pozwala kierować prośby do Cortany własnymi słowami — tak samo, jak przy proszeniu dowolnej osoby o pomoc w zaplanowaniu spotkania w wiadomości e-mail. Można na przykład wydawać proste polecenia typu "Cortana, znajdź czas na spotkanie w przyszłym tygodniu" czy nawet bardziej szczegółowe, takie jak "Cortana, znajdź nam 45 minut w ostatnim tygodniu miesiąca, rano czasu pacyficznego, i zrób tak, żeby było to spotkanie zespołu". Wraz z tym, jak Scheduler uczy się naszych przyzwyczajeń, możemy dostawać wiadomości od Cortany z prośbą o doprecyzowanie i podanie większej ilości szczegółów. Oczywiście powyższe zdania są przetłumaczone. Jako że Cortana do tej pory nie działa po polsku, tak również Scheduler nie jest (jeszcze) dostępny dla klientów z Polski. Warto go jednak poznać bliżej już teraz, gdyż jest to po prostu ciekawa technologia i być może za parę lat przywędruje również do naszego kraju.

Scheduler for Microsoft 365

Microsoft wyjaśnia dalej, że Scheduler i Cortana są oddzielnymi i różnymi częściami doświadczenia, które jednak się uzupełniają. Scheduler to usługa działająca "na zapleczu", która obsługuję analitykę planowania oraz przepływ pracy i może być włączona przez administratora Microsoft 365. Cortana jako asystentka produktywności na platformie Microsoft 365 działa tu z kolei za pośrednictwem niestandardowej skrzynki pocztowej skonfigurowanej przez administratora. Cortana zapewnia również funkcje osobistego asystenta, z którym użytkownicy wchodzą w interakcję za pośrednictwem konwersacji e-mail w celu zaplanowania spotkania. Pisząc takiego maila, możemy np. łatwo zaplanować spotkanie z kimś z naszej organizacji, pominąć wymianę maili z zapraszanymi gośćmi spoza firmy (Cortana sama zaproponuje im kilka dogodnych terminów) lub pozwolić Cortanie zarządzać bardziej złożonymi scenariuszami z udziałem osób z firmy i spoza niej.

Scheduler for Microsoft 365 stał się dostępny jako usługa premium w amerykańskim oddziale Microsoft Store. Cena miesięcznego abonamentu wynosi 10 dolarów na użytkownika. Usługa wymaga ponadto licencji Microsoft 365 E3, A3, E5, A5, Business Basic, Business, Business Standard lub Business Premium, Office 365 E1, A1, E3, A3, E5, A5, Business Essentials lub Business Premium albo Exchange Online Plan 1 lub Plan 2.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia