Cortana traci funkcjonalność i wsparcie dla głośników oraz innych urządzeń

Cortana traci funkcjonalność i wsparcie dla głośników oraz innych urządzeń

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/3/2020, 5:15 PM

Liczba odsłon: 1971

Perypetie związane z Cortaną ciągną się już od paru lat. W tym czasie pompowany był rozwój asystentki i jej tzw. umiejętności ("Cortana Skills"), a także umieszczano ją na urządzeniach, takich jak inteligentny głośnik, termostat czy smartfony. Z drugiej strony, w obliczu niewielkiego zainteresowania, Microsoft wycofywał niektóre jej integracje. I właśnie w tym tonie utrzymane są najnowsze zapowiedzi.

Microsoft ogłosił, że część funkcji Cortany zorientowanych na konsumenta zostanie wycofana w USA z powodu niskiego wykorzystania. W ramach trzystopniowego procesu gigant planuje zakończyć wsparcie dla wszystkich umiejętności Cortany od zewnętrznych wydawców, co nastąpić ma 7 września. Następnie zostanie wyłączona możliwość obsługi głośnika Harman Kardon Invoke przez Cortanę. Wreszcie na początku 2021 roku zakończy się wsparcie dla aplikacji mobilnej Cortany. Nie oznacza to jednak, że asystentka znika całkowicie z rozwiązań Microsoftu. Szczegóły poniżej.

Jako że przeprowadzamy ów zwrot w kierunku transformacyjnego doświadczenia asystenta napędzanego przez AI w Microsoft 365, musimy skupić naszą uwagę na obszarach innowacji i rozwoju, aby dać naszym konsumentom asystę tam, gdzie najbardziej jej potrzebują. W rezultacie wprowadzamy zmiany w niektórych funkcjach konsumenckich w USA oraz funkcjonalnościach o niewielkim użyciu.
— Microsoft

Microsoft współpracował z producentem Harman Kardon, by przekształcić istniejące głośniki Invoke w urządzenia Bluetooth. Odbędzie się to poprzez aktualizację firmware'u, która ma być dostępna na początku 2021 roku. Będzie dostarczona automatycznie na urządzenia połączone z Wi-Fi w ciągu sześciu miesięcy od wydania, a po jej zainstalowaniu użytkownicy nadal będą mogli słuchać muzyki, podcastów i stacji radiowych poprzez Bluetooth, ale już bez pośrednictwa Cortany.

Ponadto gigant zapowiedział, że pierwsza generacja Surface Headphones przestanie wspierać starszą wersję Cortany na początku przyszłego roku. Użytkownicy nadal będą jednak mogli używać nowych Surface Earbuds oraz obu wariantów Surface Headphones, by uzyskiwać dostęp do wbudowanych możliwości Cortany w aplikacji mobilnej Outlook — wliczając w to funkcjonalność Play My Emails i zarządzanie skrzynką.

Microsoft oferuje karty podarunkowe Microsoft Store dla wszystkich użytkowników dotkniętych tymi zmianami. Posiadacze urządzeń Surface Headphones lub Harman Kardon Invoke mogą wejść na stronę pomocy technicznej Microsoftu, by zapoznać się z możliwościami rekompensaty.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia