Cortana i Alexa utraciły integrację. Nikt nawet nie zauważył

Cortana i Alexa utraciły integrację. Nikt nawet nie zauważył

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/22/2021, 1:10 PM

Liczba odsłon: 2825

Plany Microsoftu, by integrować Cortanę z Alexą, zdają się po cichu wyparowywać. Osoby korzystające z Windowsowej asystentki na urządzeniach Amazona od pewnego czasu mogą jedynie usłyszeć "Sorry, the Cortana skill is no longer available" wypowiedziane głosem Alexy. Tak naprawdę to od września, tyle że do tej pory mało kto zauważył.

Historia integracji obu asystentek sięga połowy 2017 roku, kiedy to Microsoft i Amazon ogłosili, że Alexa zagości na urządzeniach z Cortaną i vice versa. Pozwalało to choćby przywołać Cortanę na urządzeniach Amazon Echo i poprosić ją o otwarcie programów Microsoftu, takich jak Outlook. Teraz to już niemożliwe. Jak wyjaśnił rzecznik Microsoftu:

18 września postanowiliśmy zakończyć doświadczenie Cortany na Aleksie w dotychczasowej formie i skierować nasze zasoby Cortany, by skupić je na produktywności w Microsoft 365.

Microsoft mówi, że zaczął informować o tej zmianie klientów poprzez powiadomienia wewnątrz produktów, począwszy od 18 września. Wielu użytkowników twierdzi jednak, że nie otrzymało żadnego powiadomienia. Zamiast tego, gdy próbowali przywołać Cortanę, Alexa informowała ich, że ten skill nie jest już dostępny. Nie wiemy, dlaczego powiadomienie nie przedostało się na powierzchnię ani czemu o zakończeniu integracji dowiadujemy się po ponad dwóch miesiącach. Za to samo posunięcie nie jest dla nas niespodzianką i było chyba kwestią czasu, nim usłyszymy o kolejnej utracie funkcjonalności cyfrowej asystentki.

Microsoft w zeszłym roku zaczął wycofywać aplikacje Cortany na iOS i Androida, a także wyłączył zewnętrzne wsparcie dla jej umiejętności. Jej funkcjonalność na Windows 11 jest szczątkowa i nieinstalowana domyślnie, choć pozostaje dostępna w Microsoft Store. W przypadku Windows 10 usunięto nawet tak prozaiczne funkcje, jak zmniejszanie głośności czy wyłączanie urządzenia.

Zasoby Cortany zostały przeniesione już niemal wyłącznie na produktywność — tę w dość wąskim znaczeniu, skupioną na aplikacjach Microsoft 365, takich jak Outlook. Z drugiej strony funkcje Alexy na Windows i Xbox pozostają nadal dostępne, podobnie jak funkcje Cortany w aplikacjach i usługach Microsoft 365 dostępnych za pośrednictwem urządzeń z Alexą.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia