Co to jest Project Reunion? Microsoft wyjaśnia

Co to jest Project Reunion? Microsoft wyjaśnia

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:58
15.06.2020
1043 wyświetlenia

W zeszłym miesiącu Microsoft przedstawił Project Reunion, nowy sposób na połączenie UWP i Win32. Pod tym hasłem kryje się wizja unifikacji i ewolucji platformy deweloperskiej Windows, aby ułatwić tworzenie aplikacji działających we wszystkich wersjach Windows 10 i na wszystkich urządzeniach. Dotychczasowe wyjaśnienie nie dla wszystkich okazało się jasne, dlatego Microsoft postanowił wejść w szczegóły.

Deweloperzy mieli przykładowo wątpliwości, czy projekt jest modelem aplikacji, takim jak UWP, czy nowym modelem pakietowania lub izolowania. Rozwiewa je dokumentacja opublikowana na GitHub. W pliku readme czytamy między innymi:

Project Reunion jest zestawem bibliotek, frameworków, komponentów i narzędzi, których możecie używać w waszych aplikacjach, by zyskać dostęp do potężnej funkcjonalności platformy Windows we wszystkich rodzajach aplikacji na wiele wersji Windows. Project Reunion łączy moc natywnych aplikacji Win32 z nowoczesnymi technikami użytkowania API, by wasze aplikacje odpalały się, gdziekolwiek są użytkownicy.

Wasze aplikacje mogą używać części Project Reunion, które są dla was najbardziej interesujące, bez potrzeby przepisywania ich do nowego modelu aplikacji czy systemu wdrażania. Project Reunion zapewnia pojedynczą, spójną powierzchnię API zarówno dla nowych, jak i istniejących funkcjonalności, która automatycznie dopasowuje się do preferowanego przez was modelu aplikacji i mechanizmu wdrażania. Project Reunion pomaga pójść dalej w kierunku nowoczesnego stylu API i aplikacji, nie wymagając podejmowania trudnej decyzji o przepisywaniu czy ponownym implementowaniu dla różnych wersji Windows.

To repo zawiera składniki Project Reunion, które są wspólne dla wszystkich aplikacji. Szukajcie odznaki "Project Reunion Family" w innych repo, która pokazuje, że ich kod używa technik i narzędzi Project Reunion. Twoje własne składniki mogą być częścią "Project Reunion Family", stosując się do tych samych zasad i praktyk, jak sam Project Reunion — wspierając wszystkie formy aplikacji w pojedynczej powierzchni API i docierając do deweloperów tam, gdzie są, z narzędziami, których potrzebują, by budować świetne aplikacje dla Windows.

Funkcjonalność projektu zawiera się w trzech głównych kategoriach: nowych API (New APIs), skupionych API (Converged APIs) i rodziny podzbioru API (Subset API Family). Dostępne obecnie składniki to WinUI 3 for XAML, C++/WinRT, RUST/WinRT, C#/WinRT i MSIX-Core. Microsoft planuje dodać Edge/Chromium backed WebView2, Modern Lifecycle helpers, Startup Tasks, Update Scan Integration, dostęp do zasobów użytkownika i Modern Resource Tooling.

No dobrze, teraz czas na odpowiedź, czym nie jest Project Reunion. Otóż nie jest on nowym modelem aplikacji — nie będzie szablony "new Project Reunion App" w Visual Studio czy innych środowiskach programistycznych. Nie jest też nowym modelem tworzenia pakietów ani izolowania dla aplikacji, nowym modelem bezpieczeństwa lub prywatności czy też sposobem na uruchamianie aplikacji w chmurze. Więcej szczegółów znaleźć można w pliku readme na GitHub.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://github.com/microsoft/ProjectReunion/blob/master/docs/README.md

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET