Project Reunion, czyli jak Microsoft zamierza połączyć Win32 z UWP

Project Reunion, czyli jak Microsoft zamierza połączyć Win32 z UWP

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:11
19.05.2020
1994 wyświetlenia

Ciężko jest zliczyć wszystkie próby i pomysły Microsoftu na połączenie dwóch kluczowych standardów aplikacji: Win32 i Universal Windows Platform. Przykładowo w zeszłym roku gigant stwierdził, że zamiast stosować ów podział, wolałby wspierać po prostu "Aplikacje Windows". W tym roku plany firmy przybrały formę projektu, który uzyskał nazwę Reunion, co można przetłumaczyć jako "ponowne spotkanie" lub "spotkanie po latach". Tylko czy w kontekście Win32 i UWP jest to zasadne? Przekonajmy się.

Pod hasłem Project Reunion kryje się wizja unifikacji i ewolucji platformy deweloperskiej Windows, aby ułatwić tworzenie aplikacji działających we wszystkich wersjach Windows 10 i na wszystkich urządzeniach.

Przez ostatnich kilka lat przełamywaliśmy barierę między Win32 (nazywanym też Windows API) a APIs Universal Windows Platform (UWP). Project Reunion rozszerza te wysiłki, aby ułatwiać budowanie świetnych aplikacji Windows. Unifikuje on dostęp do istniejących APIs Win32 i UWP oraz udostępnia je oddzielnie od OS poprzez narzędzia, takie jak NuGet. Zapewni to wspólną platformę dla nowych aplikacji. Plus pomoże wam to w aktualizowaniu i modernizowaniu waszych istniejących aplikacji z dodaniem najnowszych funkcji, czy to w C++, .NET (w tym WPF, Windows Forms i UWP), czy w React Native. Jako że oddzielamy APIs i dodajemy nowe, działamy też w kierunku polyfill, w razie potrzeby, dzięki czemu APIs pracują na niskim poziomie we wspieranych wersjach Windows.
— Kevin Gallo, Corporate Vice President, Windows Developer Platform

Jednym z pierwszych składników Project Reunion jest WinUI 3 Preview 1, wysoce wydajny, zoptymalizowany pod kątem Fluent natywny framework dla Windows. Z jego udziałem deweloperzy mogą tworzyć rozwiązania adaptujące się i skalujące na urządzeniach tak w przypadku nowych projektów, jak i modernizowania istniejących aplikacji.

Reunion

Jako że wielu deweloperów chce integrować zawartość webową z natywnymi aplikacjami, projekt pozwoli dzielić kod pomiędzy platformami i z przeglądarką. WebView2 ulega rozszerzeniu (kolejny składnik Project Reunion) z nowym .NET Preview. Teraz każda aplikacja Windows może osadzić zawartość webową, korzystając z mocy Microsoft Edge i Chromium. WebView2 zapewnia pełną funkcjonalność webową w całym spektrum aplikacji Windows i również jest oddzielony od OS, dzięki czemu aplikacja nie jest uwiązana do konkretnej wersji Windows.

Project Reunion znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, a Microsoft zaprasza zainteresowanych deweloperów do jego repozytorium w GitHub. W tym miejscu pojawiać się będą informacje o postępach. Microsoft jest też nastawiony na feedback, który weźmie pod uwagę w implementacji swojej wizji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2020/05/19/developing-for-all-1-billion-windows-10-devices-and-beyond/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET