Microsoft zaktualizował strategię językową .NET pierwszy raz od 2017 roku

Microsoft zaktualizował strategię językową .NET pierwszy raz od 2017 roku

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/7/2023, 8:00 PM

Liczba odsłon: 1454

5 lat temu Microsoft opublikował strategię językową .NET dla języków oferowanych na platformie: C#, F# i Visual Basic. Informacja o tym był dostępna na blogu, przez co nie było tak łatwo ją odnaleźć, a klienci nie wiedzieli, czy wytyczne nadal mają zastosowanie. Teraz firma udostępniła zaktualizowaną strategię na portalu Microsoft Learn, aby uczynić ją bardziej oficjalną i łatwiej dostępną.

Nowe wytyczne na portalu Learn opisują każdy z trzech języków programowania wraz z perspektywami Microsoftu na ich popularność i scenariusze zastosowań. W kwestiach strategii długoterminowych inwestycji w te języki niewiele się zmieniło, a gigant z Redmond nadal jest oddany ich rozwojowi.

C# jako najpopularniejszy spośród języków .NET będzie nadal otrzymywać wsparcie od Microsoftu, z naciskiem na innowacyjność i wydajność, zachowując przy tym ostrożność, aby pozostać w duchu tego języka. Kompatybilność wsteczna jest również ważnym obszarem, przy czym firma zauważa, że nadal będzie opiekunem decyzji projektowych.

F# postrzegany jest przez Microsoft jako solidny i wydajny język, który dobrze sprawdza się w mieszanych językowo rozwiązaniach zbudowanych w C#. Nacisk zostanie położony na przywództwo i zarządzanie językowe, ponieważ Microsoft będzie zachęcać społeczność do dalszego wzbogacania języka. Gigant będzie również zapewniał interoperacyjność z nowymi funkcjami języka C#, a także będzie pracował nad narzędziami i dokumentacją, aby obniżyć barierę wejścia dla nowych programistów.

Visual Basic jako najbardziej dojrzały z tej trójki nadal cieszy się poparciem wielu programistów. Microsoft zaznaczył, że podczas gdy język ten nie obsługuje niektórych obciążeń, w tych scenariuszach klienci zamiast niego mogą wybrać C#. W wyjaśnieniach czytamy, że kiedy C# lub .NET Runtime wprowadzają nowe funkcje, które wymagają wsparcia językowego, VB generalnie adaptuje jedynie podejście konsumpcyjne i unika nowej składni. Microsoft nie planuje rozszerzać VB na nowe obciążenia, lecz zamiast tego będzie inwestował w doświadczenie w Visual Studio i interoperacyjność z C#, zwłaszcza w kluczowych scenariuszach VB, takich jak Windows Forms i biblioteki.

Szczegóły można sprawdzić w artykule Microsoft .NET language strategy na portalu Microsoft Learn.