.NET 9 Preview 1 już dostępny. Co nowego?

.NET 9 Preview 1 już dostępny. Co nowego?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/14/2024, 3:30 PM

Liczba odsłon: 649

Minęły ledwie 3 miesiące od wypuszczenia .NET 8, ostatniej wersji platformy deweloperskiej open-source. Microsoft nie zamierza jednak tracić czasu i już pracuje nad jego następcą, .NET 9, którego pierwsza wersja zapoznawcza ukazała się wczoraj. Gigant oprogramowania nakreślił także swoje plany związane z tym wydaniem.

Microsoft mówi, że znajduje się dopiero na początku rocznego cyklu wydań dla .NET 9 i póki co zaleca deweloperom przeniesienie ich aplikacji do .NET 8. Jeśli chodzi o .NET 9, to zostanie on wydany na .NET Conf 2024 pod koniec tego roku. Nasze najważniejsze obszary zainteresowań to rozwój aplikacji natywnych dla chmury oraz inteligentnych aplikacji. Możecie spodziewać się znaczących inwestycji w wydajność, produktywność i bezpieczeństwo, a także udoskonaleń na całej platformie – pisze .NET Team.

.NET 9 służyć ma jako platforma dla deweloperów aplikacji działających natywnie w chmurze (Cloud-Native). Microsoft od lat budował fundamenty platformowe, które to umożliwiają, a prace te będą rozwinięte w nowej wersji platformy. Będzie ona także obsługiwała narzędzia dla "Cloud-Native Developers" od partnerów Visual Studio, wliczając w to ulepszenia platformy chmurowej Native AOT, .NET Aspire i wdrażania Azure. Deweloperzy będą mogli wdrażać swoje projekty do Azure Container Apps z Visual Studio, Visual Studio Code oraz z Azure Developer CLI (azd).

.NET 9 jest też bardziej otwarty na sztuczną inteligencję. Przez ostatni rok zespół .NET współpracował z Azure OpenAI, aby tworzyć rozwiązania AI, z których najpopularniejszym jest Microsoft Copilot. Te prace będą kontynuowane z klientami, którzy szukają sposobów na użycie swoich umiejętności C#, aby budować nową klasę aplikacji AI.

.NET 9 Preview 1 jest już dostępny do pobrania. Więcej szczegółów znajdziecie na blogu – link poniżej.

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/dotnet/our-vision-for-dotnet-9/