Build 2022: nowe integracje narzędzi programistycznych z Microsoft Teams

Build 2022: nowe integracje narzędzi programistycznych z Microsoft Teams

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/24/2022, 8:49 PM

Liczba odsłon: 2021

Na trwającej właśnie konferencji deweloperskiej Build 2022 Microsoft zaprezentował sporo nowych funkcji i integracji dla programu Teams. Niektóre z nich wymagają drobnych ingerencji ze strony deweloperów aplikacji, niemniej jednak ostatecznie powinno to zaowocować lepszymi wrażeniami użytkowników końcowych.

Microsoft Teams zyska obsługę rozwijania linków do bogatszych, atrakcyjnych podglądów kart. W przypadku linków do aplikacji deweloperzy będą musieli zaktualizować manifesty swoich aplikacji, wprowadzając drobne zmiany. W przypadku innych linków (np. prowadzących do witryn) autorzy stron będą musieli wykorzystać ustrukturyzowane metadane schema.org i otagować działania dla swojej witryny. Funkcjonalność pojawi się w wersji zapoznawczej latem tego roku.

Twórcy i deweloperzy w podejściu low-code będą mogli z kolei korzystać z kontrolek współpracy w Power Apps, aby integrować usługi Teams i funkcje współpracy Microsoft 365, takie jak czat, spotkania, zadania, pliki i zatwierdzenia — bezpośrednio ze swoimi aplikacjami Power Apps. API Microsoft Graph dla Teams, obecnie dostępne w wersji zapoznawczej, również mogą pomóc deweloperom w tym obszarze.

Pakiet narzędzi programistycznych JavaScript 2.0 SDK dla Teams i powiązane narzędzia manifestu osiągneły ogólną dostępność (GA). Umożliwiają one firmom tworzenie aplikacji dla Teams, które można rozszerzyć na Office.com i Outlook. W tym samym stylu interfejsy API Zatwierdzeń (Approvals) staną się dostępne w wersji zapoznawczej tego lata. Umożliwią one klientom tworzenie przepływów pracy zatwierdzania w aplikacjach biznesowych (LOB).

Hexagon Live Share w Teams

Microsoft podjął też temat nowego doświadczenia udostępniania na żywo (Live Share) w Teams. Umożliwia ono niezależnym dostawcom oprogramowania (ISV) tworzenie bogatszych środowisk dla aplikacji udostępnianych za pośrednictwem Teams. Mogą przykładowo pozwolić użytkownikom dodawać adnotacje, powiększać i edytować w aplikacjach. Przykładowy prototyp "Hexagon Live Share" do wspólnego opisywania i edytowania modeli 3D można zobaczyć na zrzucie ekranu powyżej. Niezależni dostawcy oprogramowania mogą też zarejestrować się, by zyskać dostęp do prywatnej wersji zapoznawczej narzędzia App Compliance Automation Tool, które zapewni bezpieczeństwo i certyfikację Microsoftu.

Deweloperów aktywnie pracujących z Teams z pewnością ucieszy informacja, że Teams Toolkit for Visual Studio Code i Teams Toolkit CLI osiągnęły ogólną dostępność (GA). Rozwiązania te pomagają deweloperom w przenoszeniu istniejących aplikacji internetowych do Teams, w tworzeniu mechanizmów powiadomień i nie tylko. Warto jednak odnotować, że ten sam zestaw narzędzi dla Visual Studio 2022 jest obecnie dostępny tylko w wersji zapoznawczej.

Deweloperzy tworzący aplikacje dla Teams mogą też spodziewać się lepszej odkrywalności aplikacji w Teams App Store dzięki inteligentnym rekomendacjom i wysuwanym menu aplikacji — teraz ogólnodostępnym. Widoczność poprawi też nowa sekcja "polecanych aplikacji". Deweloperzy mogą ponadto używać nowych API do konfigurowania zakupów w aplikacji, a lepsze możliwości zarządzania licencjami staną się dostępne w wersji zapoznawczej tego lata.

Wreszcie od przyszłego miesiąca można będzie tworzyć składniki Microsoft Loop przy użyciu istniejących kart adaptacyjnych, ale początkowo tylko w prywatnej wersji zapoznawczej. Gdy funkcja osiągnie GA, składniki można będzie kopiować i wklejać w programach Outlook i Teams, gdzie będą pozostać zsynchronizowane.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia