Kontrola dostępu do sieci

Kontrola dostępu do sieci

Autor: Microsoft

Opublikowano: 4/7/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9032

System Windows XP zawiera wbudowane funkcje służące do blokowania dostępu ze strony intruzów. Odbywa się to poprzez ograniczenie uprawnień osób próbujących uzyskać dostęp do komputera z sieci do poziomu "gościa". Jeśli intruz próbuje się włamać do komputera i uzyskać nienależne mu uprawnienia poprzez zgadywanie haseł, próby te będą się kończyły niepowodzeniem lub też intruz uzyska tylko ograniczony dostęp, odpowiadający poziomowi gościa.

Zarządzanie uwierzytelnianiem w sieci
Coraz większa liczba komputerów opartych na systemie Windows XP Professional jest dołączona bezpośrednio do Internetu, a nie do domen. W efekcie szczególnej wagi nabiera właściwe zarządzanie kontrolą dostępu (łącznie z silnymi hasłami oraz zezwoleniami dla różnych kont). Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, relatywnie anonimowe ustawienia kontroli dostępu powszechnie związane z otwartymi środowiskami internetowymi muszą zostać ograniczone.

Uwzględniając te obostrzone wymagania, domyślnie w systemie Windows XP Professional wszyscy użytkownicy logujący się za pośrednictwem sieci musza korzystać z konta Gość. Ta zmiana ma na celu uniemożliwienie hakerom próbującym uzyskać dostęp do systemu za pośrednictwem Internetu zalogowanie się przy użyciu lokalnego konta administratora, które nie wymaga hasła.