Instalacja Windows NT 4.0 Workstation oraz Windows XP

Instalacja Windows NT 4.0 Workstation oraz Windows XP

Autor: Microsoft

Opublikowano: 4/7/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 10919

Przystępując do konfiguracji komputera, który ma zawierać zarówno Windows XP jak i wcześniejszy system operacyjny, np. Windows NT Workstation 4.0, musimy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zgodności różnych systemów plików: NTFS, FAT, oraz FAT32.

Najczęściej zalecanym systemem plików jest NTFS gdyż obsługuje wiele ważnych funkcji, takich jak usługa Active Directory™ oraz bezpieczeństwo na poziomie domeny. Jednak korzystanie z NTFS jako jedynego systemu plików na komputerze, który posiada zarówno Windows XP jak i Windows NT nie jest wskazane. W takim wypadku, partycja FAT lub FAT32, zawierająca system operacyjny Windows NT 4.0, daje pewność, że, w momencie uruchomienia w opcji Windows NT 4.0, komputer będzie miał dostęp do niezbędnych plików. Ponadto, jeśli Windows NT nie jest zainstalowany na partycji systemowej, która prawie zawsze jest pierwszą partycją na dysku, partycja systemowa musi być także sformatowana przy pomocy FAT.

Windows NT 4.0 nie ma dostępu do plików, które zostały zapisane przy pomocy funkcji NTFS – systemu, który nie istniał w czasie, gdy na rynek wchodził Windows NT 4.0. Na przykład, plik, korzystający z nowej funkcji szyfrującej NTFS, nie będzie dostępny, jeśli komputer zostanie uruchomiony pod Windows NT 4.0 Workstation, z tego powodu, że system ten został udostępniony przed pojawieniem się funkcji szyfrującej.

Uwaga: Jeśli tak ustawisz komputer, by uruchamiał się pod Windows NT 3.51 lub wersją wcześniejszą na partycji FAT, a pod Windows XP na partycji NTFS, w momencie, gdy komputer wystartuje pod Windows NT 3.51, partycja NTFS nie będzie widoczna.

Podsumowanie
W celu skonfigurowania komputera zawierającego Windows NT 4.0 oraz Windows XP, należy stosować się do następujących zaleceń:

  1. Jak już wspomniano, korzystanie z NTFS jako jedynego systemu plików na komputerze zawierającym zarówno Windows XP, jak i Windows NT NIE jest zalecane.
  2. Zanim przystąpisz do instalacji Windows XP upewnij się, czy system Windows NT 4.0 został uaktualniony przy pomocy najnowszego programu Service Pack.
  3. Instaluj każdy z systemów operacyjnych na osobnym dysku lub partycji.
  4. Gdy wykonujesz pierwszą instalację Windows XP (w odróżnieniu od upgrade’u), z założenia system instaluje się na partycji, na której nie istnieje żaden inny system operacyjny. Możesz szczegółowo określić partycję w fazie Setup.
  5. Nie instaluj Windows XP na skompresowanym dysku, chyba że został on poddany kompresji w wyniku zastosowania odpowiedniej funkcji systemu plików NTFS.
  6. Na każdej partycji, która służy do zainstalowania po raz pierwszy Windows XP (w odróżnieniu od upgrade’u), trzeba będzie ponownie zainstalować wszystkie programy, np. edytor czy pocztę elektroniczną, po zakończeniu fazy Setup.
  7. Instaluj programy wykorzystywane przez każdy z systemów operacyjnych na partycji zawierającej ten właśnie system. Jeśli chcesz, by twoje programy działały pod różnymi systemami operacyjnymi, musisz zainstalować osobne kopie tych programów na każdej z partycji systemów operacyjnych.
  8. Jeśli twój komputer należy do domeny serwera Windows 2000, każda instalacja Windows XP na tym komputerze musi zawierać inną nazwę komputera.