Można już dzwonić i SMS-ować w pełnym Windows 10 ARM na Lumii

Można już dzwonić i SMS-ować w pełnym Windows 10 ARM na Lumii

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/15/2019, 6:33 PM

Liczba odsłon: 2943

Od pewnego czasu łatwiej jest na smartfonach Lumia zainstalować pełny system Windows 10 ARM. Niedawno opublikowaliśmy nawet nasz poradnik: Jak zainstalować Windows 10 na Lumii 950/XL? Rozwiązanie to ma na pewno swoje zalety, takie jak pulpit i menu Start, ale też wady, takie jak wyjątkowo krótki czas pracy na baterii i brak wsparcia dla niektórych funkcji telefonu. Mowa tu przede wszystkim o takich podstawach, jak dzwonienie i SMS-owanie, bez których telefon staje się tylko słabo zoptymalizowanym, pomniejszonym tabletem. Ale i te problemy udało się rozwiązać!

Braki w funkcjonalności tej implementacji udało się uzupełnić Gustavo Monce'owi, hakerowi zajmującemu się Windowsem 10 na Lumii 950/XL. W marcu udało mu się uruchomić w tej konfiguracji GPS, ale prawdziwy przełom nastąpił dopiero teraz. Najpierw haker doprowadził system do stanu, w którym może odbierać i wysyłać SMS-y. Dowód pokazał na swoim Twitterze:

Początkowo haker poinformował, że udało mu się również uzyskać możliwość dzwonienia, tj. wykonywania połączeń telefonicznych, ale tylko czysto technicznie. Windows 10 (także w wersji ARM) nie posiada bowiem elementów interfejsu użytkownika, które zapewniałyby obsługę połączeń. Innymi słowy - brak w Windows 10 dialera... przynajmniej na razie i nie licząc aplikacji Twój telefon, która służy do połączeń z Androidem, a nie Windows 10 Mobile znajdującym się na tym samym (!) urządzeniu. Ale i z tej sytuacji Monce wybrnął, czym również pochwalił się na Twitterze:

Wygląda na to, że telefon z pulpitową wersją Windows może nadal służyć jako telefon i nie jest już konieczne ponowne przełączanie się na Windows 10 Mobile, by wykonać połączenie. Drugie życie Lumii byłoby więc prawie idealne, gdyby nie ostatni mankament, a mianowicie żywotność baterii. Nasza redakcyjna Lumia rozładowuje się zaledwie po kilkudziesięciu minutach i nawet podłączona ładowarka nie jest w stanie utrzymać jej przy życiu z włączonym systemem.