Microsoft Places ułatwi powrót do biura. To był tydzień z Microsoft 317

Microsoft Places ułatwi powrót do biura. To był tydzień z Microsoft 317

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/17/2024, 9:37 PM

Liczba odsłon: 467

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, aplikacja Microsoft Places, spodziewana premiera Windows Server 2025 i System Center 2025, ostatni miesiąc wsparcia dla Windows 10 21H2, wyszukiwanie obrazem w Bing z Narzędzia Wycinanie oraz generowanie napisów do wideo z AI w PowerPoint. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows z tego tygodnia

Microsoft Places - aplikacja dla pracowników zdalnych i hybrydowych

W trakcie pandemii Covida praca zdalna szczególnie zyskała na popularności. Wprawdzie pandemia oficjalnie się nie zakończyła, ale dziś już mało kto o niej pamięta, a stan kryzysowy został zażegnany. Wielu pracowników nie wróciło jednak do biur na stałe. Właśnie dla nich Microsoft przygotował nową aplikację Places, zintegrowaną z Outlook i Teams.

Planowanie czasu w biurze ze współpracownikami oraz bookowanie sal i biurek to często cytowane wyzwania u elastycznych zespołów. Microsoft Places pomoże pracownikom zdalnym planować, kiedy i gdzie będą pracować. Jego plan lokalizacji umożliwi Ci ustalenie i udostępnienie proponowanego harmonogramu lokacji ze współpracownikami, mając przy tym wgląd w ich plany. W aplikacji Places (a także w kalendarzu Outlook) możesz aktualizować i dostosowywać swoją lokalizację. Places to również narzędzie dla menadżerów, którzy mogą za jego pomocą komunikować, w które dni zespoły powinny planować przyjście do biura i jakie są priorytety dla każdego dnia pracy w biurze.

Windows Server 2025 i System Center 2025 z premierą tej jesieni

W kwietniu 2022 r. Microsoft wypuścił ostatnią jak do tej pory wersję swojego pakietu narzędzi do zarządzania oprogramowaniem, System Center 2022. W tym tygodniu firma potwierdziła następną wersję, System Center 2025, której premiera planowana jest na jesień 2024 r., podobnie jak Windows Server 2025. Co już wiadomo o tym wydaniu?

System Center 2025

Microsoft System Center 2025 to następne wydanie Long-Term Servicing Channel (LTSC), które osiągnie ogólną dostępność (GA) jesienią tego roku, co oznacza, że wszystkie produkty SC – VMM, DPM, SCOM, SM i SCO – zostaną wydane w wersji 2025 w Q4CY2024. Wydanie to obejmuje ulepszenia, zapewniające obsługę modernizacji infrastruktury i możliwości zarządzania heterogeniczną infrastrukturą przy wykorzystaniu rozszerzonej ochrony.

Ostatni miesiąc wsparcia dla Windows 10 21H2

Od czerwca 2023 roku dla zdecydowanej większości użytkowników Windowsa 10 jedyną wspieraną wersją jest 22H2. Pozostaje jeszcze odsetek klientów w edycjach Enterprise, Education i IoT Enterprise, którzy z zasady mają zapewnione dłuższe wsparcie, ale i ono kiedyś się kończy. W marcu Microsoft podał datę końca wsparcia dla wersji 21H2 w tych edycjach, a w zeszły weekend udostępnił przypomnienie i podał trochę więcej szczegółów.

Koniec wsparcia dla Windows 10 21H2

11 czerwca 2024 roku edycje Enterprise, Education i IoT Enterprise systemu Windows 10 21H2 przestaną być obsługiwane. Nadchodząca aktualizacja zabezpieczeń z czerwca 2024, która ukaże się 11 czerwca 2024 r., będzie ostatnią aktualizacją dostępną dla tej wersji. Po tej dacie urządzenia z tą wersją nie będą dłużej otrzymywać miesięcznych aktualizacji zabezpieczeń ani zapoznawczych zawierających zabezpieczenia przed najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa – przypomina Microsoft.

Wyszukiwanie obrazem w Bing z Narzędzia Wycinanie

W zeszłym tygodniu Insiderzy w kanałach Canary i Dev otrzymali aktualizacje Narzędzia Wycinanie i Painta. Wśród nowości wyszczególniono obsługę emoji, skanowanie kodów QR, ulepszenia kształtów i rebranding Paint Cocreatora na Imgae Creator. Do listy nowości dołączył jeszcze jeden punkt warty uwagi.

Wyszukiwanie obrazem w Bing z Narzędzia Wycinanie

Narzędzie Wycinanie na Windows 11 otrzymało jeszcze jedną ciekawą nowość. Aktualizacja do wersji 11.2404.39.0 wprowadza wyszukiwanie wizualne, znane też jako wyszukiwanie obrazem. Dzięki temu wystarczy minimalna liczba kroków, aby wyszukać w Bing takie same lub podobne obrazy.

Generowanie napisów do wideo z AI w PowerPoint

PowerPoint dla sieci Web zacznie oferować szybki i łatwy sposób na generowanie napisów do filmów przy pomocy sztucznej inteligencji bez wychodzenia z aplikacji. Pozwoli to tworzyć bardziej przystępne (pod względem ułatwień dostępu) prezentacje. Napisy w wideo są kluczowe nie tylko dla osób niesłyszących. Badania wskazują bowiem, że większość ludzi preferuje oglądanie filmów z napisami. Funkcjonalność korzysta z najnowocześniejszej technologii rozpoznawania mowy AI. Generowanie to zajmuje kilka sekund dla większości klipów. Przykładowo możesz utworzyć napisy do 2-godzinnego filmu w 3 minuty. Obsługiwanych jest 63 języków. Daje to większą kontrolę nad tekstem niż napisy na żywo.

Generowanie napisów do wideo z AI w PowerPoint dla sieci Web

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia