Nie będzie więcej wersji Windows 10. To był tydzień z Microsoft 273

Nie będzie więcej wersji Windows 10. To był tydzień z Microsoft 273

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/16/2023, 2:00 PM

Liczba odsłon: 1090

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami czerwcowego Patch Tuesday, zakończenia wsparcia dla Windows 10 21H2, uboższych opcji folderów w Windows 11 Insider Preview, Microsoft Viva Pulse oraz wspólnych notatek na spotkaniach Teams. Zapraszamy do lektury!

Czerwcowy Patch Tuesday: aktualizacje Windows 10 i 11

W tym tygodniu wypadł drugi wtorek czerwca, a zatem tradycyjny Patch Tuesday. Aktualizacje zabezpieczeń dotarły do wspieranych wersji systemów Windows, a konkretnie do:

  • Windows 11: 22H2 (22621.1848) i 21H2 (22000.2057).
  • Windows 10: 22H2 (19045.3086), 21H2 (19044.3086), 1809 (17763.4499), 1607 (14393.5989) i 1507 (10240.19983).

Mimo że Dziesiątka nadal jest aktualizowana w tylu wersjach, to w rzeczywistości większość edycji systemu obsługuje tylko kilka ostatnich wersji (w zależności od okresu). Do tej pory były do zwykle 2 większe wersje, ale w tym tygodniu wsparcie utraciła wersja 21H2, przez co jedyną obsługiwaną wersją Windows 10 pozostała 22H2.

Co zaś się tyczy samego Patch Tuesday, to wprowadził on kilka poprawek błędów oraz łatki bezpieczeństwa w prawie 50 obszarach, usługach lub aplikacjach.

Windows 10 22H2 to już jedyna i... ostatnia wspierana wersja!

Kolejna wersja systemu Windows 10 przeszła do historii. W ten wtorek wypadł ostatni dzień wsparcia dla November 2021 Update (21H2) w większości edycji. Po otrzymaniu ostatniej aktualizacji w ramach Patch Tuesday wersja ta nie będzie już dostawać poprawek funkcji ani bezpieczeństwa.

Windows 10 21H2 - koniec wsparcia

13 czerwca 2023 roku edycje Home, Pro, Pro Education i Pro for Workstations systemu Windows 10 21H2 dotarły do końca wsparcia. Nie dotyczy to edycji Enterprise ani Education, które mają zapewnione przedłużone wsparcie do 11 czerwca 2024 roku. Tym samym wersja 22H2 pozostaje dla większości jedyną wspieraną wersją... i prawdopodobnie już ostatnią, bowiem Microsoft raczej nie zamierza wydawać większych (półrocznych ani rocznych) aktualizacji. Firma będzie raczej utrzymywać 22H2 do końca wsparcia samego Windows 10, czyli do października 2025 roku.

Opcje folderów tracą opcje

Windows 11 Insider Preview otrzymał w tym tygodniu aktualizację do builda 23481 w Dev Channel. Microsoft usunął w niej garść starych ustawień z Opcji folderów w Eksploratorze plików w ramach "porządków" polegających na ograniczeniu liczby ustawień Eksploratora. Zdaniem firmy wiele z nich to przestarzałe ustawienia, które istnieją od lat i nie są regularnie używane przez ludzi na Windows 11. Na szczęście będą nadal dostępne w Edytorze rejestru.

Windows Ink pozwala wprowadzać odręcznie bezpośrednio na polach edycji

Aktualizacja wprowadza też ulepszenia Windows Ink, w tym możliwość pisania odręcznie bezpośrednio na polach edycji, nowy widżet sesji skupienia, szerszą dostępność opcji niełączenia przycisków paska zadań i nie tylko. Windows 11 w tej wersji został też wydany jako obraz ISO.

Microsoft Viva Pulse dostępny w wersji Public Preview

Microsoft poinformował o wydaniu nowego składnika platformy Microsoft Viva o nazwie Pulse. Dostępny w publicznej wersji zapoznawczej, Viva Pulse wspomaga menadżerów i liderów zespołów w szybkim uzyskiwaniu feedbacku i wykonywaniu działań z użyciem ankiet opartych na zespołach i projektach. Usługa jest dostępna w przepływach pracy zarówno w Microsoft Teams, jak i w aplikacji internetowej.

Microsoft Viva Pulse dostępny w wersji Public Preview

Microsoft Viva Pulse pozwala menadżerom i kierownikom projektów prosić o feedback ad-hoc na wskazany temat, aby lepiej zrozumieć potrzeby zespołu i móc na nie odpowiedzieć. Wstępnie wypełnione szablony ankiet pomagają skoncentrować się na ważnych tematach, takich jak zarządzanie zmianami lub sytuacja w pracy. Menedżerowie i potencjalni klienci mogą również dostosowywać szablony do swoich unikalnych potrzeb zespołowych.

Wspólne notatki na spotkaniach Microsoft Teams

Microsoft Teams Public Preview otrzymał nową funkcjonalność wspólnych notatek na spotkaniach. Dzięki nim uczestnicy spotkań mogą współpracować nad tworzeniem planów, robić notatki i generować działania. Obsługiwane jest to przez platformę Microsoft Loop, która niedawno stała się szerzej dostępna.

Notatki po spotkaniu Teams

Składniki programu Microsoft Loop pozwalają współpracować wewnątrz wiadomości czatu w Teams (a także w wielu innych miejscach pakietu Microsoft 365). Z kolei dzięki wspólnym notatkom (czy też "notatkom współpracy") uczestnicy spotkań mogą współpracować z innymi i pozostawać na bieżąco, jako że notatki synchronizują się między urządzeniami — podobnie jak zresztą zadania stworzone we wspólnych notatkach, które automatycznie synchronizują się z aplikacjami Microsoft To Do i Planner.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Windows, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!