Natywne tworzenie archiwów 7-zip i TAR w Windows 11 23H2 (build 22635.3640 w Beta Channel)

Natywne tworzenie archiwów 7-zip i TAR w Windows 11 23H2 (build 22635.3640 w Beta Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/17/2024, 8:30 PM

Liczba odsłon: 504

Piątkowy wieczór (czasu polskiego) to dla Microsoftu często okazja, by uraczyć nas aktualizacjami Windows 11 Insider Preview – dziś aż trzema! W poprzednich newsach pisaliśmy o zmianach w kanałach Dev i Release Preview. Teraz sprawdzamy, co nowego w kanale Beta. Zgodnie z tytułem dodano natywną obsługę tworzenia archiwów w nowych formatach, a także zestawu nowych Emoji 15.1. Nie zabrakło też poprawek i ulepszeń.

Windows 11 23H2: zmiany w aktualizacji KB5037867
(OS Build 22635.3640) w Beta Channel

Tworzenie archiwów 7-zip i TAR w Eksploratorze plików

Rok temu Windows 11 otrzymał natywną obsługę dodatkowych formatów archiwów, w tym tar, 7-zip, rar i gz. Teraz dodano do tego możliwość kompresowania plików w dwóch z tych formatów z poziomu menu kontekstowego Eksploratora plików.

Tworzenie archiwów 7-zip i TAR w Eksploratorze plików

Po zaznaczeniu plików lub folderów i kliknięciu ich prawym przyciskiem myszy w menu kontekstowym ukaże się opcja "Kompresuj do" z możliwością wybrania nowych formatów. Alternatywnie możesz kliknąć "Więcej opcji", aby otworzyć kreator z dodatkowymi opcjami jak metoda i poziom kompresji. Możesz zmienić też to, jakie typy danych są przechowywane w każdym archiwum.

Emoji 15.1 w Windows 11

Windows 11 otrzymał obsługę Emoji 15.1, które wprowadzają niewielką liczbę nowych emoji, takich jak potrząsanie głową w poziomie i pionie, feniks, limonka, brązowy grzyb i zerwany łańcuch. Emoji 15.1 realizuje też decyzję Unicode o przywróceniu kombinacji rodzin do kształtów przypominających symbole. Microsoft zdecydował się pozostać przy obecnym stylu z ludźmi w kombinacjach rodzinnych. Obsługiwane są też nowe aktualizacje kierunkowości dla osób/mężczyzn/kobiet chodzących, klęczących, o lasce, biegających oraz na ręcznych i zmotoryzowanych wózkach inwalidzkich. Możesz teraz wybrać orientację skierowaną w prawo lub oryginalną orientację w lewo dla tych emoji.

Emoji 15.1 w Windows 11
Emoji 15.1 w Windows 11
Emoji 15.1 w Windows 11

Poprawki błędów

Eksplorator plików

 • Rozwiązano problemy z dostępnością w Common File Dialog.

Wprowadzanie

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się ctfmon.exe, który mógł wpływać na możliwość wprowadzania tekstu.

Okna

 • Rozwiązano problem związany z wyświetlaniem kart w widoku Alt + Tab, który mógł prowadzić do wysypywania się explorer.exe przy bardzo dużej liczbie kart.

Menu Start

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się menu Start przy otwieraniu oraz z niewyświetlaniem się listy wszystkich aplikacji.

Pozostałe

 • Rozwiązano problem, który mógł wpływać na kontrolery domeny (DC). Ruch uwierzytelniania NTLM mógł ulegać zwiększeniu.
 • Rozwiązano problem, który mógł wpływać na scenariusze Virtual Secure Mode (VSM), które mogły kończyć się niepowodzeniem. Obejmuje to VPN, Windows Hello, Credential Guard i Key Guard.

Znane problemy

Ogólne

 • Internet Information Services (IIS) i Windows Communication Foundation (WCF) mogą nie działać po zainstalowaniu tej aktualizacji.

Widżety

Windows Insiderzy w Beta Channel z nową pozycją przycisku Widżetów na pasku zadań wyrównanym do lewej mogą doświadczyć następujących problemów:

 • Wywołanie widżetów przeciągnięciem może nie działać, jeśli pasek zadań jest wyrównany do środka, a nie do lewej.
 • Odpinanie widżetów od paska zadań może nie działać, jeśli pasek zadań jest wyrównany do środka, a nie do lewej.
 • Tablica widżetów jest w niewłaściwej pozycji, gdy Copilot znajduje się w trybie odłączonym.
 • Włączenie/wyłączenie widżetów w ustawieniach paska zadań może odświeżyć pasek zadań.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2024/05/17/announcing-windows-11-insider-preview-build-22635-3640-beta-channel/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia