Extended Security Update (ESU) to program znany przede wszystkim z systemów Windows, których użytkownikom pozwala za opłatą wydłużyć ochronę i otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń po oficjalnym zakończeniu cyklu życia. Usługa była dostępna także dla Windows Server, Windows Embedded i SQL Server. Ku zaskoczeniu wielu Microsoft rozszerza ESU na kolejne produkty: Exchange Server 2016 i 2019 oraz Skype for Business Server 2015 i 2019.
ESU dla Exchange Server 2016 i 2019
Exchange Server 2016 i 2019 utracą wsparcie w październiku 2025, a użytkownicy tych wersji mogą aktualizować system do Exchange Subscription Edition (SE) albo migrować do Exchange Online w Microsoft 365. Tymczasem otwiera się przed nimi jeszcze jedna alternatywa - dodatkowe miesiące płatnych aktualizacji zabezpieczeń w ramach programu ESU.
Ogłaszamy, że mamy teraz rozwiązanie dla takich klientów [którzy nie wykonają migracji do października 2025]. Od 1 sierpnia 2025 klienci mogą się kontaktować ze swoim zespołem klienta Microsoft, aby uzyskać informacje o zakupie dodatkowych 6 miesięcy Extended Security Update (ESU) dla ich serwerów Exchange 2016 / 2019. Wasze zespoły klienta będą miały informacje związane z kosztem na serwer oraz dodatkowe szczegóły, jak zakupić i otrzymywać ESUs, począwszy od 1 sierpnia 2025.
— The Exchange Team w Microsoft
Microsoft podkreśla, że ESU dla Exchange Server nie oznacza przedłużonego wsparcia. Oprogramowanie serwera poczty nie będzie wspierane po 14 października 2025, a klienci ESU będą jedynie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez pół roku. Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Koniec wsparcia dla Exchange Server 2016 i 2019. Co dalej z Twoją pocztą firmową?
ESU dla Skype for Business 2015 i 2019
14 października zakończy się wsparcie dla Skype for Business Server 2015, Skype for Business Server 2019, Skype for Business 2016 (klient) oraz Skype for Business 2019 (klient). Użytkownikom starszych wersji Microsoft zaleca migrację do Skype for Business Server Subscription Edition (SE) już teraz. Jeśli jednak nie są w stanie tego zrobić przed końcem cyklu życia w październiku, także oni będą mogli skorzystać z programu ESU.
Ogólne zasady są praktycznie takie same jak w przypadku Exchange Server. Klienci będą mogli od 1 sierpnia skontaktować się z Microsoft, aby poznać warunki i cenę dodatkowych aktualizacji zabezpieczeń przez pół roku, licząc od 14 października 2025. Póki co te szczegóły nie są znane. Skype dla firm także nie będzie miał przedłużonego wsparcia. ESU to jedynie aktualizacje zabezpieczeń.
ESU dla Windows 10
Warto przypomnieć, że Windows 10, którego wsparcie kończy się również 14 października 2025, też będzie podlegał programowi ESU. Co ciekawe, mogą z niego korzystać nie tylko firmy, ale też użytkownicy domowi. Dodatkowe aktualizacje bezpieczeństwa będą dostarczane przez 12 miesięcy i wcale nie trzeba za to płacić - choć można, a cena wynosić ma 30 dolarów miesięcznie.
Zamiast tego można zapłacić punktami Microsoft Rewards (przyznawanymi choćby za wyszukiwanie w Bing) albo zrobić kopię zapasową ustawień systemowych i zsynchronizować je z chmurą w aplikacji Windows Backup (Kopia zapasowa systemu Windows). Ta ostatnia opcja wymaga najmniej wysiłku i jest całkowicie darmowa.