Ostatni miesiąc wsparcia dla Exchange Server 2013. Co dalej?

Ostatni miesiąc wsparcia dla Exchange Server 2013. Co dalej?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/13/2023, 2:20 PM

Liczba odsłon: 1017

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoft przypomina o zbliżającym się końcu wsparcia (EoS) dla Exchange Server 2013. Produkt zakończy cykl życia 11 kwietnia 2023 roku. Microsoft wyjaśnia, co to dokładnie oznacza, oraz dzieli się paroma wspomnieniami związanymi z tym wydaniem.

Wydany w styczniu 2013 roku Exchange Server 2013 wprowadził kilka ciekawych funkcji, w tym centrum administratora Exchange, przeglądarkowy portal, który zastąpił Exchange Management Console oraz Exchange Control Panel, a także nowy model serwisowania. Wersja ta zerwała z service packami i update rollupami na rzecz aktualizacji zbiorczych (cumulative updates). Była to również pierwsza wersja Exchange Server, która zaadaptowała koncepcje i funkcje Exchange Online. Zadebiutowała w niej również funkcjonalność zapobiegania utraty danych (data loss prevention).

Exchange admin center w Exchange Server 2013

Po ponad 10 latach od wydania Exchange Server 2013 traci wsparcie. Oznacza to, że po 11 kwietnia Microsoft nie będzie dostarczał:

  • Wsparcia technicznego dla problemów, które mogą się pojawić.
  • Poprawek błędów, które mogą wpłynąć na stabilność i użyteczność serwera.
  • Aktualizacji zabezpieczeń dla podatności, które mogą narazić serwer na naruszenie.
  • Aktualizacji stref czasowych.

Przypomnijmy, że według ostatniej zapowiedzi następna wersja Exchange Server ukaże się dopiero w 2025 roku. Do tego czasu użytkownicy mogą korzystać z wersji 2016 i 2019, wspieranych do 14 października 2025 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia