Ekosystem Windows AI w 2024 r.? To był tydzień z Microsoft 295

Ekosystem Windows AI w 2024 r.? To był tydzień z Microsoft 295

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/8/2023, 9:37 PM

Liczba odsłon: 469

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows 10 i Windows 11, przedłużone wsparcie ESU dla Windows 10 po 2025 roku, ogólna dostępność i nowe funkcje Microsoft Copilot, dedykowany sprzęt AI dla Windows 12, wycofanie rozpoznawania mowy z czasów Visty oraz dostępność Seeing AI na Androida i po polsku. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 23H2 build 22635.2841 Beta Channel: Użytkownicy z włączonym przełącznikiem otrzymywania nowych funkcji, gdy tylko staną się dostępne, zauważą zmiany w Rejestratorze kroków i udostępnianiu w pobliżu oraz poprawki Menedżera zadań. Wszyscy użytkownicy mają zaś dostęp do nowych ustawień Widżetów, drobnej zmiany w Ustawieniach i sporej ilości poprawek błędów.
  • Windows 11 23H2 build 22631.2792: W listopadzie tego roku Windows 11 nie otrzymał aktualizacji opcjonalnej "C" z poprawkami niezwiązanymi z bezpieczeństwem. Powodem mogło być Święto Dziękczynienia i towarzyszące mu urlopy. Aktualizacja nadeszła z opóźnieniem 4 grudnia. Oprócz poprawek znalazło się w niej parę nowych funkcji i ulepszeń.
  • Windows 11 build 26010 w Canary Channel: Główne nowości dotyczą ustawień tablicy widżetów, wycofania aplikacji Wskazówki, odłączania Copilota i zmiany rozmiaru jego panelu, widoku Szybkich ustawień, wyglądu Menedżera zadań i Ustawień. Dla Insiderów dostępne są też aktualizacje Notatnika i Microsoft Store.
  • Windows 11 build 23601 w Dev Channel: Główne nowości dotyczą Windows 365 Boot, Windows 365 Switch, transmitowania ekranu, tablicy widżetów, Copilota, udostępniania i Narratora.
  • Windows 11 23H2 build 22635.2850 w Beta Channel: kolejna aktualizacja Beta w tym tygodniu. Wprowadza ona w zasadzie tylko jedną nowość, jaką jest łatwe udostępnianie w WhatsApp bezpośrednio z okienka udostępniania Windows. Na Insiderów w Beta Channel czeka też aktualizacja Microsoft Store z paroma udogodnieniami.

Windows 10 otrzyma przedłużone wsparcie ESU po 2025 roku

Windows 10 będzie wspierany do 14 października 2025 roku. Jego użytkownicy mogą wykonać darmowy upgrade do Windows 11 na wiele sposobów (także dogodnych dla przedsiębiorstw). Jeśli jednak z jakichś powodów muszą pozostać przy Dziesiątce, to mogą liczyć na dodatkowe wsparcie po oficjalnym zakończeniu cyklu życia.

Windows 10 ESU

Kiedy dochodziło do końca wsparcia poprzedniego najpopularniejszego systemu, Windows 7, wówczas klienci komercyjni mogli wykupić przedłużone wparcie pod postacią Extended Security Updates (ESUs) na maksymalnie 3 lata. Teraz ta sama opcja będzie dostępna dla użytkowników Dziesiątki.

Microsoft Copilot — ogólna dostępność i nowe funkcje

W zeszły weekend Microsoft Copilot (wcześniej jako Czat Bing) wszedł w etap ogólnej dostępności. Po przeszło 10 miesiącach dostępności w wersji zapoznawczej Microsoft pozbywa się etykiety "Preview".

Zrozumienie wideo w Copilot

Microsoft zapowiedział też, że już niebawem Copilot otrzyma szereg nowych funkcji i integracji, wliczając w to ulepszone modele GPT-4 Turbo i DALL-E 3, multimodalne wyszukiwanie, interpreter kodu, głębokie wyszukiwanie, redagowanie tekstu na stronach w Edge, rozumienie wideo i interfejs notesu.

Windows 12 w 2024 roku razem z dedykowanym sprzętem AI?

Kolejny raport napędził spekulacje na temat możliwego wydania następnego Windowsa w przyszłym roku. Jak twierdzi tajwański Commercial Times (CTEE), Microsoft może wypuścić Windows 12 w czerwcu 2024 roku, a wraz z nim pojawi się nowa linia "AI PC" z układami dedykowanymi sztucznej inteligencji. Lin Baili miał powiedzieć, że pierwsze PC z dedykowaną technologią AI pojawią się latem przyszłego roku i Quanta jako pierwsza w nie zainwestuje. Chen Junsheng, CEO Acer, twierdził z kolei, że generatywna sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości dla branży komputerów osobistych i jej obecność na PC będzie nabierać tempa. W 2024 roku produkcją tego dedykowanego sprzętu mają zajmować się m.in. MSI, Gigabyte, Quanta, Compal, Pegatron, Acer, Asus i prawdopodobnie też Microsoft z jego linią Surface.

Windows 12 - jak może wyglądać następca Windowsa 11

Dużo bardziej oficjalne potwierdzenie nadeszło ze strony AMD, który zaprezentował nowe serie procesorów Ryzen 8040 i 8050 dla "ekosystemu Windows AI". Według producenta układy te są gotowe na generatywną sztuczną inteligencję, a także zgodne z "Windows AI ecosystem".

Rozpoznawanie mowy z czasów Visty zostanie wycofane z Windows

Rozpoznawanie mowy systemu Windows jest wycofywane i nie będzie dłużej rozwijane. Ta funkcja jest zastępowana przez dostęp głosowy — ogłosił Microsoft. Windows Speech Recognition (WSR) to system rozpoznawania mowy opracowany przez Microsoft dla systemu Windows Vista, wydany w 2006 roku i dołączany do wszystkich kolejnych wersji systemu.

Windows 11 otrzymał w aktualizacji 22H2 nowocześniejsze rozwiązanie — Dostęp głosowy. Do teraz był on dostępny równolegle z WSR, ale teraz zastąpi go całkowicie.

Seeing AI dostępny na Androida i po polsku

Seeing AI to wielokrotnie nagradzana aplikacja dla niewidomych i niedowidzących, o której wielokrotnie pisaliśmy w latach 2016-2019, czyli jeszcze trochę przed wybuchem aktualnej rewolucji AI. Już jednak wtedy inteligentna aplikacja Microsoftu rozpoznawała to, co docierało do niej z kamery telefonu, i dostarczała użytkownikom mówionych opisów.

W tym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami i z tej okazji Microsoft ogłosił wydanie Seeing AI w Sklepie Play na Androida. Seeing AI jest teraz dostępny w 18 językach, wliczając w to język polski, a ich liczba powiększy się w przyszłym roku do 36. Aplikacja otrzymała także najnowsze funkcje generatywnej sztucznej inteligencji, które już od jakiegoś czasu są dostępne w wersji na iOS, wliczając w to bogatszy opis zdjęć i możliwość zadawania pytań na czacie, np. o pozycje w menu, ceny czy zeskanowany artykuł.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Copilotem, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne