Windows 10 otrzyma przedłużone wsparcie ESU po 2025 roku

Windows 10 otrzyma przedłużone wsparcie ESU po 2025 roku

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/5/2023, 7:30 PM

Liczba odsłon: 823

Jak wiadomo, Windows 10 będzie wspierany do 14 października 2025 roku. To jeszcze prawie 2 lata, ale jeśli korzystasz z niego na firmowych urządzeniach, to warto już teraz zaplanować, co dalej. Oczywiście już teraz można za darmo upgrade'ować system do Windows 11. Jeśli jednak nie wchodzi to w rachubę, to pozostaje jeszcze opcja wydłużenia wsparcia.

Koniec wsparcia Windows 10 (EOS) oznacza brak dalszych aktualizacji, w tym zawierających najnowsze zabezpieczenia. Niewspierany system z biegiem czasu staje się bardziej narażony na ataki i mniej zgodny z aktualnym oprogramowaniem. Ponadto zasady wielu przedsiębiorstw nakazują korzystanie tylko ze wspieranych systemów. Kiedy dochodziło do końca wsparcia poprzedniego najpopularniejszego systemu, Windows 7, wówczas klienci komercyjni mogli wykupić przedłużone wparcie pod postacią Extended Security Updates (ESUs) na maksymalnie 3 lata. Teraz ta sama opcja będzie dostępna dla użytkowników Dziesiątki.

Microsoft potwierdził, że Windows 10 22H2 jest ostatnią wersją Dziesiątki. Wszystkie jej edycje będą obsługiwane do 14.10.2025 r., zaś Windows 10 IoT Enterprise Long-Term Servicing Channel (LTSC) i Windows 10 IoT Enterprise będą aktualizowane zgodnie ze swoimi własnymi cyklami życia. Aby po wygaszeniu wsparcia nadal korzystać ze wspieranego systemu, firmy mogą wykonać upgrade do Windows 11 za pomocą Windows Autopatch lub Microsoft Intune, zakupić nowe urządzenia z Windows 11, wykupić ESU lub przejść na Windows 365. W tym ostatnim przypadku, czyli Windowsie w chmurze, aktualizacje ESU będą dostarczane bez dodatkowych opłat.

Extended Security Update (ESU) to program znany już z Windowsa 7, który przedłużył jego ochronę o 3 lata. Podobnie jak wtedy, tak również po końcu wsparcia Windows 10 klienci będą otrzymywać miesięczne aktualizacje zabezpieczeń. Aktualizacje te nie będą zawierały nowych funkcji, rzeczy niezwiązanych z bezpieczeństwem czy zmian w designie. Również wsparcie techniczne poza samym ESU nie będzie dostępne.

W przypadku klientów Windows 365 aktualizacje ESU będą dostarczane dla urządzeń z Windows 10, które łączą się z Cloud PC z systemem Windows 11, bez dodatkowych kosztów. Jeśli natomiast korzystasz z Windows 10 w Azure Virtual Desktop, ESUs będą dostępne bez dodatkowych opłat dla tych maszyn wirtualnych. O szczegółach dostępności programu Microsoft będzie jeszcze informował.

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/windows-it-pro-blog/plan-for-windows-10-eos-with-windows-11-windows-365-and-esu/ba-p/4000414

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia