Do sieci trafił nowy, szczegółowy harmonogram zmian w OneDrive na pierwsze dwa kwartały tego roku. Jedną z najciekawszych nowości jest synchronizacja "różnicowa", co oznacza, że OneDrive będzie mógł synchronizować jedynie zmiany, a nie całe pliki. Jakich innych nowości spodziewać się jeszcze w najbliższych miesiącach?
Nim zajmiemy się nowym harmonogramem, przywołajmy na moment ten z października 2016 r., w którym na pierwszą połowę 2017 r. zapowiedziano kilkanaście zmian, ale wśród nich nie było synchronizacji częściowej - jest to więc nowość, o której wiadomo od niedawna. Jak to działa? Differential Sync pozwala zaoszczędzić sporo transferu, przesyłając jedynie te części plików, które uległy zmianie. Może się to okazać przydatne, gdy np. edytujemy sporych rozmiarów materiały wideo, a także gdy nasze połączenie z Internetem jest limitowane. Jeszcze inną zaletą jest po prostu szybsze pobieranie i wrzucanie plików. Gdy udostępnimy plik do edycji innej osobie, w chmurze zapiszą się tylko zmiany, które następnie pobiorą się na nasze urządzenie.
Co jeszcze pojawi się w OneDrive w drugim kwartale tego roku? Z ciekawszych funkcji warto wymienić funkcję udostępniania z poziomu Eksploratora plików, oznaczanie za pomocą @wzmianek i komentowanie, auto-tagowanie zdjęć, inteligentne rozpoznawanie charakteru zdjęć, wrzucanie zdjęć z rolki aparatu czy wreszcie większą kontrolę nad udostępnianiem - czasowe nadawanie uprawnień, blokowanie pobrań, chronienie linków hasłem, zgłaszanie itd.
Microsoft najwyraźniej zainspirowany systemami p2p wprowadza możliwość pobierania i uploadowania różnic już do kolejnego obszaru. Od długiego czasu podobne rozwiązanie stosowane jest w Windows Update, gdzie wydawane są aktualizacje zbiorcze (pobieramy tylko te składniki, których nam brakuje), ale zaczęło to również dotyczyć całych aktualizacji zmieniających numer kompilacji - jeśli jakiś element systemu pozostaje niezmieniony, najprawdopodobniej nie będzie konieczności pobierania go na nowo.